Wernonia Lettermana - Vernonia lettermennii

0,00 zł

Nr Kat. BA0005-P9

Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Wernonia LettermanaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wernonia Lettermana

( Vernonia lettermennii )Wernonia lettermannii to zupełnie nieznana u nas roślina pochodząca z dwóch stanów Ameryki Północnej – Arkansas i Oklahoma, gdzie rośnie na skalistych terenach zalewowych, skalnych wychodniach i żwirowiskach. W przeciwieństwie do innych gatunków wernonii jest stosunkowo niską i delikatną w oglądzie rośliną.
W porze kwitnienia osiąga około 100 – 140 cm wysokości. Tworzy gęste kępy wyprostowanych gęsto ulistnionych pędów. Liście są wąskie, lancetowate, długie o ciemnozielonej barwie, dzięki czemu cała roślina ma delikatny, zwiewny wygląd. W środku lata, na przełomie lipca i sierpnia na szczytach pędów rozwijają się cudowne koszyczkowate kwiaty o wyjątkowej fioletowej barwie. Kwiaty uwielbiane są przez owady, szczególnie motyle. Wernonia Lettermana uważana jest za żelazną roślinę, niezwykle odporną zarówno na suszę jak i zalanie. A to dzięki silnym korzeniom palowym, które niestety uniemożliwiają jej przesadzanie. Miejsce do uprawy musi więc być przemyślane szczególnie, że to długowieczna roślina.
Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, w piaszczysto-żwirowej, niezbyt wilgotnej glebie, ale zwykła ziemia ogrodowa, byle dostatecznie przepuszczalna w miejscu półcienistym też zaspokoi w pełni jej potrzeby. Toleruje zakres gleb od alkalicznych do obojętnych. Posadzona w ogrodzie pięknie prezentuje się jako soliter, ale także kompozycje z jej udziałem są niezwykle atrakcyjne. Z pewnością dość późna pora kwitnienia jest jej wielkim atutem. O tej porze roku duża część roślin ma najlepszy okres za sobą. I wtedy na rabaty wkracza wernonia. Roślina całkowicie mrozoodporna.

BA0005-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
do 140cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także