

Nr Kat. BJ0202-P9
Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.
Mimo, iż Jasieniec piaskowy jest rośliną występującą pospolicie zarówno w Europie jak i w części Azji oraz Afryce, nie jest częstym gościem w naszych ogrodach. A szkoda, bo to bardzo obficie kwitnąca, choć krótkowieczna bylina ( niekiedy dwuletnia ). Jednak forma Alba o białych kwiatach jest niezwykle rzadka, więc można powiedzieć, że to rarytas.
Jasieniec piaskowy zawdzięcza swoją nazwę miejscom gdzie rośnie najchętniej – piaszczyste murawy, wydmy, nieużytki, ugory, leśne poręby. Nie jest więc rośliną wymagającą, wręcz przeciwnie. Przy ziemi tworzy gęste kępy wąskolancetowatych, nieco pokręconych, ciemnozielonych liści. Pierwsze kwiaty pojawiają się na początku lata. Są nieco rozczochrane, osadzone na nagich lub rzadko ulistnionych pędach o wysokości 30-50 cm. Kwitnąca kępa sprawia wrażenie trochę potarganej, nieuporządkowanej ale bardzo radosnej. Okres kwitnienia rozciąga się na całe lato aż do września.
To czego wymaga w uprawie to przede wszystkim słoneczne stanowisko z ubogą, piaszczystą i bezwapienną (najlepiej kwaśną lub lekko kwaśną) glebą, choć w tej obojętnej radzi sobie doskonale. Z uwagi na to, że w swoim naturalnym środowisku rośnie w miejscach mało przyjaznych, wytwarza bardzo długi, drążący głęboko (nawet do 1 m w głąb) korzeń. O przesadzaniu go nie ma więc mowy. A chcąc jak najdłużej utrzymać roślinę w swoim ogrodzie trzeba zbierać nasiona lub pozwolić jej na samosiew. Nasiona (bardzo drobne) można wysiewać zarówno jesienią wprost do gruntu lub wiosną do pojemników (wymagają przechłodzenia). Wedle mojej oceny kwiaty jasieńca piaskowego to jedne z najtrwalszych białych kwiatów. Nawet po obfitym deszczu wyglądają pięknie. Roślina całkowicie mrozoodporna.