Azaryna rozesłana - Asarina procumbens

0,00 zł

Nr Kat. BA0102-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Azaryna rozesłanaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Azaryna rozesłana

( Asarina procumbens )

Przedstawiam Państwu uroczą roślinę o wdzięcznej nazwie azaryna rozesłana.
Azaryna przywędrowała do nas z centralnych i wschodnich Pirenejów, tamtejszych zacienionych, bazaltowo-granitowych gór, skalnych ścian, szczelin. Łatwo się więc domyśleć jakie ma potrzeby i preferencje.
Najlepszym miejscem do uprawy Azaryny będzie oczywiście ogród skalny, wszelkiego rodzaju, tarasy, murki czy pochyłości. Wszędzie tam, gdzie znajdzie dobrze zdrenowane, żwirowo-próchnicze, przepuszczalne podłoże, o odczynie kwaśnym, bezwapienne, w miejscu zacisznym, niekoniecznie cienistym ale bez palącego słońca.
Jak sama nazwa wskazuje Azaryna jest rośliną płożącą, rozesłaną, tworzącą dość gęste maty gruczołowato omszonych liści o sercowatym kształcie i jasnozielonej barwie. Jej pędy są zdrewniałe u podstawy i nie ukorzeniają się przy kontakcie z podłożem. Zaczyna kwitnąć z końcem wiosny lub na początku lata. Dość duże o maślanej barwie kwiaty przypominające lwie paszcze rozwijają się w kącikach liści.
U nas rzadko spotykana, ale z pewnością zasługująca na rozpowszechnienie zwłaszcza, że może być doskonałym towarzystwem dla wszelkich "kwasolubów". Niewiele jest roślin lubiących takie środowisko o niewielkim wzroście i okrywowym charakterze. Zimuje dobrze okryta śniegową kołderką. Gdy jej nie ma musimy sami zapewnić jej bezpieczne okrycie.

BA0102-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
cieniste
osłonięte
pstrokate
półcieniste
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
kwaśny
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
maślana
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także