Cieszynianka wiosenna - Hacquetia epipactis

0,00 zł

Nr Kat. BC0062-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Cieszynianka wiosennaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Cieszynianka wiosenna

( Hacquetia epipactis )Zadziwiająca bylina kłączowa (kłącze pełzające), która wczesną wiosną przyciąga wzrok i wywołuje uśmiech na twarzy. Naturalnie występuje we wschodnich Alpach po północne Włochy, Chorwację, do północnych Karpat i południowej Polski. W naszym kraju objęta ścisłą ochroną.

Jest niezwykle atrakcyjną rośliną, tworzy zgrabne kępki złożone z przyziemnych rozetek liściowych. Liście osadzone na długich ogonkach są dłoniaste, podzielone na segmenty o ząbkowanych brzegach. Wczesną wiosną na krótkich łodygach rozwijają się śliczne kwiaty, choć nie do końca kwiaty. To co określamy kwiatem jest w rzeczywistości żółtym kulistym kwiatostanem otoczonym przez zielone podsadki udające płatki kwiatu. Efekt jest zadziwiający - zielono-żółte kwiaty.

W naturze cieszynianka jest rośliną leśną. Lubi ciche, półcieniste stanowiska z lekko wilgotnym, żyznym i przepuszczalnym podłożem. Posiada jednak ogromne zdolności adaptacyjne i nie marudzi w zwykłej ziemi ogrodowej. Ważne by roślina nie była narażona na ostre promienie słoneczne i zbyt suche podłoże. Całkowicie mrozoodporna.

BC0062-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
jasne
osłonięte
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
III-V
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także