Żebrzyca górska - Seseli montanum

0,00 zł

Nr Kat. BZ01122-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Żebrzyca górskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Żebrzyca górska

(Seseli montanum) Większość z nas kocha te wszystkie rośliny o delikatnych, koperkowych liściach nad którymi unoszą się baldachy drobnych kwiatuszków. Pełne uroku, delikatne, choć często wysokie, górujące i z konieczności sadzone w drugim planie. W poszukiwaniu takich właśnie “koperkowych” piękności natrafiłam na cudowną Żebrzycę górską.
Gatunek ten zamieszkuje południową część Europy, od Hiszpanii do zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego a także północną część Afryki. Z reguły są to suche łąki, górskie zbocza na wapieniach, po piętro subalpejskie.
To prawdziwa perełka wśród perełek. Roślina tworzy z czasem dość obszerne, zwarte kępy cudownie delikatnych, podwójnie lub potrójnie pierzastych, niebiesko–zielonych liści, gdzie pojedyncze łatki mają zaledwie 1 mm szerokości. Ponad tą filigranowa kępę o wysokości około 20-25 cm wyrastają rzadko ulistnione pędy zakończone promienistym baldachem pełnym smakowitych, różowych pączków. Te, pękając ukazują delikatne białe kwiatuszki, które są masowo oblatywane przez owady. Kwitnąca roślina osiąga około 60 cm wysokości. Dodatkową zaletą jest stosunkowo późna pora kwitnienia, bo dopiero od lipca do września.
Żebrzyca górska kocha słońce i tylko w takim miejscu będzie rozwijać się prawidłowo. No ewentualnie może to być miejsce świetliste ale nie półcień. Jak przystało na roślinę o górskim rodowodzie potrzebuje także kamienisto- żwirowej, umiarkowanie żyznej i umiarkowanie wilgotnej, wapiennej gleby. Tylko w dobrze zdrenowanym podłożu, gdzie zimą jej korzeniom nie będzie zagrażała stagnująca woda przetrwa nawet silne mrozy. Nie sądzę jednak, by ktoś nie zadbał o jak najlepiej przygotowane miejsce dla tej perełki. Rzadko trafiają się takie rarytasy.

BZ01122-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
10-30cm
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9