Zrostka siedmiogrodzka - Campanula wanneri

0,00 zł

Nr Kat. BL0988-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Zrostka siedmiogrodzkaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Zrostka siedmiogrodzka

(Campanula wanneri, syn. Symphyandra wanneri) 

  

 Zrostka siedmiogrodzka to rzadko uprawiana w ogrodach roślina, filigranowa, delikatna, choć początkowo na taką nie wygląda.
Gatunek ten występuje naturalnie głównie na Półwyspie Bałkańskim oraz w Rumunii, na terenach górskich. Podobnie jak inne gatunki zrostek jest krótkotrwałą byliną lub rośliną monokarpiczną. W pierwszym roku wytwarza jedynie liściastą rozetę a dopiero w kolejnych zakwita. Najczęściej jest tak, że w kolejnym sezonie zamiera, dając po drodze samosiew, więc nie trudno zachować ciągłość uprawy.
Liście tworzące rozetę są ładne, długie, lancetowate, ostro zakończone, piłkowane na brzegach i błyszczące. Pęd kwiatostanowy wyrasta na wysokość zaledwie 25-30 cm, jest rozgałęziony na całej długości. Rozwijające się na pędzie kwiaty wąskodzwonkowate, do 3,5 cm długości niebiesko-fioletowe. Pojedyncza roślina nie jest może zbyt widowiskowa, ale za to ma trochę arystokratyczny wygląd – uporządkowany i nienachalny. Posadzona w zagęszczeniu nie będzie zbyt widoczna. Potrzebuje trochę przestrzeni wokół siebie, by móc prezentować swoje wdzięki z każdej strony.
Zrostka siedmiogrodzka lubi świetliste, jasne ale niezbyt gorące stanowiska z dobrze zdrenowaną, kamienisto-żwirową, utrzymująca wilgoć glebą o odczynie obojętnym. Na odpowiednim stanowisku, gdy nie zagraża jej nadmiar wilgoci zimuje bardzo dobrze.

BL0988-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
jasne
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
zdrenowane
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
6