Winnik zmienny 'Elegans' - Ampelopsis brevipedunculata var. maximowiczii

0,00 zł

Nr Kat. BS0821-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Winnik zmienny 'Elegans'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Winnik zmienny 'Elegans'

(Ampelopsis brevipedunculata var. maximowiczii) 

Winnik zmienny jest silnym pnączem pochodzącym z północno-wschodniej Azji, gdzie zasiedla głównie widne lasy. Osiąga do 5m wysokości, jego liście mają zmienny kształt, są ciemnozielone, ale główną ozdobę stanowią kuliste owoce o niebiesko-fioletowej barwie.
Natomiast Winnik zmienny ‘Elegans’ to jego naturalna odmiana o znacznie mniejszym wigorze, osiągająca do 3 m wysokości. Mamy tu do czynienia z rośliną ozdobną przez cały sezon wegetacyjny. Jego dłoniaste liście są 3 lub 5 klapowe, wielobarwne – od bieli, kremu przez odcienie różu, po czerwienie i zieleń. Młode pędy i przyrosty są również różowe. Intensywność barw, przeważający kolor zależy głównie od ilości światła – im go więcej tym mniej i zieleni i bardziej wyraziste kolory. Choć muszę przyznać, że rosnąc w świetlistym półcieniu nie traci nic z palety barw.
Jest pnączem kwitnącym, jednak kwiaty są zielonkawe, niepozorne i mało widoczne przez co nie stanowią żadnej ozdoby. Ozdobą stają się dopiero ametystowo-niebiesko- fioletowo- różowe jagody zastępujące kwiaty. Różnorodność i intensywność koloru owoców również zależna jest od ilości światła. I jak mawia przysłowie "tu jest pies pogrzebany". Bo winnik preferuje jednak miejsca zaciszne, półcieniste, gdzie podłoże jest żyzne, próchnicze, wilgotne. Trzeba więc znaleźć złoty środek by wyciągnąć na wierzch jak najwięcej barw. Nie znaczy to, że w półcieniu ich nie ma – oczywiście są, może jedynie trochę mniej wyraziste, świetliste. Na zdjęciach jest roślina rosnąca w półcieniu.
Odmiana ta może być rozmnażane z nasion. Siewki niemal w 100% powtarzają cechy macierzyste, więc szybko możemy się dorobić dodatkowych sadzonek. Wystarczy 2 – 3 sezony i mamy dorosłe, duże rośliny. Winnik zmienny zimuje doskonale, ale na wszelki wypadek można okopcować na zimę nasadę pędów. I nawet jeśli część nadziemna przemarznie, wiosną roślina odbije od korzeni. Nie trzeba się więc martwić na zapas.

BS0821-P9

Opis

Pokrój
pnącze
Wysokość
powyżej 200cm
Stanowisko
osłonięte
pstrokate
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Termin kwitnienia
VII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11