Werbezyna skrętolistna - Verbesina alternifolia

45,00 zł

Nr Kat. BS0815-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Werbezyna skrętolistna, Niechętek skrętolistny

(Verbesina alternifolia) 

Ta zupełnie nieznana u nas roślina to werbezyna skrętolistna – jedna z najbardziej poszukiwanych przez pszczelarzy. A jak pszczelarze to i pszczoły. A jak pszczoły to wszystko to, co najlepsze dla ogrodu, dla natury. Gdy kwitnie – ożywa. Kwiaty uginają się pod ciężarem zapylaczy a kwiatów jest bardzo dużo. Dodatkowo jest to jedna z najpóźniej kwitnących roślin miododajnych, więc ogrodowe “pracusie” uwijają się by zapełnić swoje ule pożywieniem na zimę. Cudownie jest patrzeć na kwitnące werbezynę, mając świadomość ile dobrego robimy dla tych pasiasty przyjaciół, ile przyjemności i radości im dajemy.
Gdy zobaczyłam to po raz pierwszy nie mogłam oderwać wzroku, stałam jak zaczarowana i patrzyłam, słuchałam. Pełna harmonia – ogród, kwiaty, owady i cisza wypełniona brzęczenie pszczół. Zachęcam wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej matki natury do sadzenia takich właśnie roślin. Są jednocześnie pożyteczne, piękne i niespotykane. A któż z nas nie lubi się wyróżniać. Ale wracamy do Werbezyny.
Gatunek ten występuje naturalnie we wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie zasiedla świetliste żyzne lasy, łąki, przydroża, brzegi rzek. Nie jest to być może wybitna piękność, ale nie można odmówić jej urody. Przede wszystkim to wysoka, a nawet bardzo wysoka roślina, dorastająca w naturze do 3 m wysokości. Nie sądzę, by w ogrodzie osiągnęła takie rozmiary ale trzeba liczyć się z tym, że może to być około 1,6- 2,4m. Jej pędy są sztywne, wyprostowane, rozgałęziające się dopiero w górnej części. Liście są duże na krótkich ogonkach, ciemnozielone. Wiechowate kwiatostany rozwijają się od sierpnia do pierwszych przymrozków. Kwiaty mają złocisto-żółtą barwę, ich płatki są wąskie, długie, otaczające kolczasty dysk.
To roślina na miejsca świetliste, półcieniste ale i te słoneczne z tym, że na tych ostatnich trzeba zadbać o podlewanie. Werbezyna potrzebuje żyznej, bogatej w składniki odżywcze gleby, stale umiarkowanie wilgotnej. Odczyn nie ma w tym przypadku znaczenie. Z uwagi na wysokość najlepiej prezentuje się w drugim planie nasadzeń, jako tło dla niższych roślin. Swoimi kwiatami rozjaśnia ciemniejsze zakątki ogrodu, w słońcu za lśni i błyszczy. Werbezyna to prawdziwy ogrodowy klejnot.
Oprócz tego, że nas zachwyca, dba o pszczoły to jeszcze karmi ptaki. Nasiona werbezyny są chętnie zjadane przez skrzydlatą brać. Jest rośliną w pełni mrozoodporną. Przy łagodnej zimie można liczyć na samosiew. I jak tu się nie zachwycić. I jak tu się oprzeć.

PS. WIosną późno rozpoczyna wegetację. Warto oznaczyć sobie miejsce gdzie rośnie, by wiosną nie uszkodzić uspionych pod powierzchnią ziemi paków.

BS0815-P11

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
150-200cm
powyżej 200cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VIII-X
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także

Najczęściej Kupowane