Werbena MacDougala - Verbena MacDougalii

0,00 zł

Nr Kat. BS0813-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Werbena MacDougalaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Werbena MacDougala

(Verbena MacDougalii) 

To co można powiedzieć o werbenach zabrzmi może nieco lakonicznie, ale to pierwsza myśl jaka przychodzi mi do głowy, gdy myślę o tych roślinach. Po prostu – solidne kwiaty, tzn. niezawodne, stabilne, długo kwitnące, niewymagające i odporne na niedogodności. Nie trzeba koło nich chodzić, nie trzeba ich specjalnie pielęgnować a i tak są piękne. No i to co chyba bardziej istotne uwielbiane przez owady.
Ogólnie, rodzaj Werbena jest bardzo zróżnicowany pod względem gatunkowym. Można tu znaleźć całą gamę różnych form, kształtów, kwiatostanów.
Niedawno jednak odkryłam nowy (w sensie nowy dla mnie) gatunek werbeny, podobny trochę do Werbeny sztywnej, ale o bardziej krępych i bardziej wyrazistych kwiatostanach. I muszę przyznać, że ta roślina oczarowała mnie całkowicie.
Gatunek ten pochodzi z południowej części Ameryki Północnej, gdzie rośnie przeważnie na górskich łąkach. Można powiedzieć, że przyjmuje formę małego krzaczka o sztywnych, słabo rozgałęzionych, szczeciniasto owłosionych zielonych pędów. Liście są szorstko owłosione, szeroko lancetowate, ząbkowane na brzegach. Z początkiem lata szczyty pędów "zamieniają się" w kłosowate, cylindryczne kwiatostany z obrączką drobnych fioletowych kwiatów wędrujących wciąż i wciąż ku górze. Okres kwitnienia trwa nieprzerwanie aż do przymrozków. Kwiaty są masowo oblegane przez motyle i inne pożyteczne i mniej pożyteczne owady. Ale szczególną rolę odgrywają w życiu pszczół.
Werbena do szczęścia potrzebuje niewiele. To przede wszystkim słońce i niezbyt sucha, umiarkowanie wilgotna gleba. Nie musi być bogata w składniki odżywcze ale przepuszczalna. Werbenę wystarczy posadzić i na tym właściwie koniec. Nie wymaga żadnej pielęgnacji przez cały sezon. Dopiero wiosną w kolejnym sezonie pędy trzeba przyciąć tuż nad ziemią i czekać aż rozpocznie wegetację. Okres zimowy przechodził bez problemu – jest całkowicie mrozoodporna.
To wyjątkowo piękny gatunek osiągający około 1 m wysokości. U nas praktycznie nieznany, więc najwyższy czas by się z nim zaprzyjaźnić.

BS0813-P9

Opis

Pokrój
krzewiasty
kępiasty
Wysokość
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VI-X
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także