Ułudka Inolistna - Omphalodes linifolia

12,00 zł

Nr Kat. BS0812-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Ułudka Inolistna



Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Ułudka Inolistna

(Omphalodes linifolia) 

Niewiele w mojej kolekcji jest roślin jednorocznych, zaledwie kilka. Zwyczajnie - nie mam dla nich czasu. Ale są takie, które skradły moje serce i chyba już na zawsze będą zdobić moje rabatki. Taką rośliną jest ułudka lnolistna o nieskazitelnie białych kwiatach. To chyba jedna z nielicznych, biało kwitnących roślin, której kwiaty nie są wrażliwe na wodę, deszcz czy silny wiatr. Bo zazwyczaj białe kwiaty takie właśnie są - delikatne, nie lubią wody od której szybko brązowieją.
Ułudka lnolistna, pomimo delikatnego, koronkowego wyglądu jest silna, odporna, jej sztywne pędy nie pokładają się (jeśli rośnie na odpowiednio słonecznym stanowisku) a do tego kwitnie nieprzerwanie przez calutkie lato i jesień, aż do pierwszych przymrozków. Dodatkową jej zaletą jest to, że przekwitniętych kwiatów nie trzeba usuwać. Nie ma to wpływu na długość i obfitość kwitnienia a zawiązujące się nasiona dodają jej tylko uroku. Jest ich dużo ale nie ma z nich samosiewu.
Ułudka lnolistna pochodzi z ciepłej północnej Afryki i równie ciepłej pd-zach Europy. Uprawiana w ogrodzie najlepiej czuje się i kwitnie w miejscu nasłonecznionym. Za podłoże wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa, niekoniecznie mocno zasobna ale umiarkowanie, stale wilgotna. Krótkie okresy suszy nie robią na niej wrażenia, te dłuższe odbijają się na ogólnym wyglądzie.
Jest piękny dodatkiem w każdym rodzaju nasadzeń. Podkreśla urodę innych roślin nie tracąc własnej. Jest doskonałą towarzyszką traw, róż, rudbekii. W porze kwitnienia osiąga około 30 cm wysokości, jej pędy są sztywne, rzadko ulistnione, rozgałęzione. Wąskie lancetowate liście tworzą jedynie niewielką kępę tuż przy ziemi.
Późną jesienią wystarczy obciąć pędy kwiatostanowe, wysuszyć a potem wykruszyć spodeczkowate nasiona – są dość duże, więc nie ma kłopotu z ich oddzieleniem. Nasiona można wysiewać już pod koniec lutego lub w marcu w ciepłych warunkach (kiełkują równo i szybko po około 2 tygodniach). Można także wysiać je na początku maja wprost do gruntu, ale wówczas zacznie kwitnąć dużo później. Sadzonki z marcowego wysiewu zaczynają kwitnąć już w maju. Może być piękną ozdobą nie tylko słonecznych rabat ale i balkonowych skrzynek czy tarasowych donic.

BS0812-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
jesień
Termin kwitnienia
V-X
Mrozoodporność, strefa USDA
brak

Zobacz także