Gazania Tanager - Gazania krebsiana

0,00 zł

Nr Kat. BP1968-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Gazania krebsiana TanagerRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Gazania krebsiana Tanager

(Gazania krebsiana)
 

Gazanie to jedne z najpiękniejszych roślin uprawianych głównie na balkonach i tarasach, ale także na słonecznych rabatach. Ich duże wielobarwne kwiaty otwierają się tylko gdy patrzy na nie słońce a one pokazują wszystko to co mają najpiękniejsze. Przeróżne barwy - od żółtych do ciemno ceglastych, z paskami lub bez. Wszystkie - bez wyjątku są piękne.
Niektóre gatunki są jednoroczne, inne można przezimować w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, ale są też gatunki bylinowe jak np. gazania linearis, którą można znaleźć tutaj. (Gazania linearis nie tylko zimuje w gruncie, ale kwitnie przez cały okrągły rok, nawet zimą). Gazanie są łatwe w uprawie i niewymagające. Potrzebują dużej dawki słońca i lekkiej, przepuszczalnej gleby utrzymującej nieco wilgoci, niezbyt mocno żyznej. Dobrze znoszą suszę i upały. Większość gatunków pochodzi z Afryki Południowej więc susza i upał to ich codzienność.
Podobnie jest z Gadanią krebsiana o dużych, intensywnie pomarańczowych kwiatach. Jest rośliną wieloletnią co oznacza, że można ją przezimować nie tylko w jasnym chłodnym pomieszczeniu ale także w gruncie pod zimową osłoną. Przy uprawie donicy nie ma więc potrzeby sadzenia nowych roślin każdej wiosny. To jedna z tych roślin, które błyskawicznie dostosowują się do otoczenia. Jest bardzo odporna na wszelkie niedogodności związane z suszą. Ma swoje metody by oszczędzać wilgoć – odwraca wówczas swoje liście spodem do góry. Ta powierzchnia jest biało omszona i odbija promienie słoneczne ograniczając tym samym parowanie wody. Podczas długotrwałej suszy potrafi się zredukować niemal do zera udając martwą, ale wystarczy trochę wody i wznawia wegetację. Więc jeśli zdarzy się komuś zapomnieć o podlewaniu nie będzie tragedii.
Gazania krebsiana to jeden z najbardziej efektownych i energicznych gatunków. Kwitnie nieustannie od maja aż do pierwszych przymrozków. W porze kwitnienia osiąga około 10 cm wysokości i 25 cm średnicy. Jej ciemnozielone błyszczące liście wspaniale kontrastują z pomarańczowymi kwiatami.

BP1968-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
pomarańczowa
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
V- X
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także