Penstemon Pallida - Penstemon pallidus

0,00 zł

Nr Kat. BPKL889-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Penstemon PallidaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Penstemon Pallida

(Penstemon pallidus)

 

Penstemon pallida to jeden z trzech gatunków penstemona o białych kwiatach (pozostałe to P.tubaeflorus i P.naparstnicowaty). Wszystkie trzy gatunki są ze sobą często mylone. Ale są także pewne wyraźne cechy, które ułatwiają ich identyfikacje i nie potrzebna jest do tego specjalistyczna wiedza.
Gatunek ten występuje w USA a dokładniej w stanie Illinois, gdzie jest zagrożony wyginięciem. Jego siedliska obejmują suche, skaliste prerie, wyżynne sawanny, skaliste klify, opuszczone pola czy nasypy kolejowe. Nie jest więc rośliną o dużych wymaganiach. Preferuje słoneczne stanowiska z raczej ubogą, kamienisto-piaszczysto-gliniastą glebą, umiarkowanie wilgotną, ale i tą bardziej suchą. Ogólnie w naturze penstemony wybierają takie właśnie ubogie stanowiska, ponieważ nie mają tam konkurencji i nie muszą "walczyć" z innymi roślinami. Lubią prowadzić samotny tryb życia.
Penstemon pallida jest byliną. Początkowo tworzy przy ziemi liściastą rozetę, z której wyrastają proste pędy rozgałęziające się dopiero od połowy swojej wysokości. Liście mają lancetowaty kształt, rozetowe są krótsze, siedzące na pędach dłuższe (około 10 cm długości i 2 cm szerokości), jasnozielone, na górnej i dolnej powierzchni gęsto pokryte miękkimi włoskami, podobnie jak łodygi. Liście łodygowe są czasem rzadko ząbkowane na szczycie.
Kwitnie wcześnie – jest jednym z najwcześniej kwitnących penstemonów. Kilkukwiatowe grona rozmieszczone są na łodydze piętrowo tworząc raczej smukły kwiatostan. Każdy kwiat ma charakterystyczną dla gatunku budowę. Ogólnie mają kształt wydłużonej trąbki lub lejka, kielich jest wąski przy nasadzie, dalej nieco rozdęty, długi, zakończony górną i dolną wargą. Górna ma dwa krótkie zaokrąglone płaty (jest krótsza), dolna, wyraźnie dłuższa ma ich 3. Kielich kwiatu jest owłosiony, biały na zewnątrz i wewnątrz, we wnętrzu ma 3 fioletowe żyłki, w gardzieli wąską plamkę żółtych włosków. Kształt kwiatu można określić jako płaską, lekko rozdętą, wydłużoną trąbkę z wyraźnie dłuższą dolną wargą, podczas gdy u pozostałych dwóch gatunków kwiaty są albo rozdęte albo mają kształt zagiętej łódki. Na jednym ze zdjęć można zobaczyć porównanie kwiatu tych trzech gatunków.
Z ogólnych informacji mogę jeszcze dodać, że roślina osiąga w porze kwitnienia około 75 cm wysokości, a zaczyna kwitnąć na początku czerwca przez około miesiąc. Zimuje bez problemu.

BPKL889-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
ubogie
umiarkowanie wilgotne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także