Brunnera wielkolistna 'Jack Frost' - Brunnera macrophylla

0,00 zł

Nr Kat. BB0055-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Brunnera wielkolistna ' Jack Frost'

( Brunnera macrophylla )Brunnera jest długowieczną byliną pochodzącą z Kaukazu. Tworzy regularne kępy pięknych, bardzo dekoracyjnych liści, głównie barwy zielonej, poprzecinanej licznymi, nieregularnymi metalicznymi lub srebrzystymi plamami i ciemnozielonym unerwieniem. Dorosłe okazy osiągają do 50 cm wysokości ale są też odmiany o niższym wzroście. Liście mają sercowaty kształt, są mniej lub bardziej szorstkie. Wczesną wiosną na rozgałęzionych, sztywnych pędach rozkwitają niewielkie, niebieskie kwiaty przypominające niezapominajki, tworząc ponad kępą liści kwiatową, delikatną chmurkę.

Brunnera lubi dobrą, żyzną, próchniczą glebę o stałej, umiarkowanej wilgotności na jasnym ale nienagrzewającym stanowisku. Dzięki unikatowej kolorystyce wyróżnia się w zacienionych zakątkach ogrodu, rozświetlając je. Pięknie komponuje się z paprociami, zielonolistnymi funkiami, kopytnikiem. Brunnera jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymaga specjalnej opieki. Całkowicie mrozoodporna.

Odmiana 'Jack Frost' jest najbardziej znana i najczęściej spotykaną w ogrodach. Osiąga około 40-45 cm wysokości. Ma bardzo dekoracyjne liście, duże, sercowate, srebrzyste z wyrazistym unerwieniem i srebrzystym brzegiem. To bardzo wartościowa odmiana ze względu na długotrwałe kwitnienie i większą tolerancją na słońce i upał. Może rosnąć na jednym miejscu przez wiele lat. Gdy kępy zaczynają "łysieć' od środka to znak, że pora na odmłodzenie. Najlepiej robić to wczesną wiosną, zanim roślina ruszy z wegetacją. 

BB0055-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
chłodne
cieniste
półcieniste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV
V
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także

Najczęściej Kupowane