Orlik 'Red Hobbit' - Aquilegia x caerulea

0,00 zł

Nr Kat. BO0800-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Orlik 'Red Hobbit'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Orlik 'Red Hobbit'

(Aquilegia x caerulea ) 

  

          O orlikach ogólnie - Aquilegia

Orliki to chyba jedne z najczęściej spotykanych w ogrodach roślin. Czasem nie wiadomo skąd się wzięły, czasem zmienne, potrafią zaskakiwać. Niewątpliwie największą ich zaletą jest fakt, że nie wymagają praktycznie żadnej opieki. 
Nie są kapryśne ani wymagające, urosną niemal wszędzie, choć jak każda roślina mają swoje upodobania. Orliki są krótkowiecznymi bylinami, łatwo się rozsiewają choć zdarza się, że po prostu zanikają. Mają dość delikatną ale bardzo atrakcyjną budowę.. Liście są trójdzielnie lub podwójnie trójdzielnie złożone, w kolorze zielonym, szarozielonym 
lub pstrokate. Oryginalne kwiaty pojawiają się na dość cienkich, lecz zawsze ponad liście wyrastających pędach. Są dość duże, dzwonkowate, często przewieszające się. Sam kwiat zbudowany jest z pięciu barwnych działek kielicha zakończonych ostrogą i pięciu płatków bezostrogowych. Kwiaty mogą być zapylone ich własnym pyłkiem. Uprawiane obok innych odmian niezmiernie łatwo się krzyżują. Wśród nich są odmiany zarówno niskie jak i wysokie. Kolor kwiatów w najróżniejszych barwach i odcieniach. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Większość woli stanowiska będące w pełnym słońcu, ale do godziny 10-11-tej. Potem wolą lekkie zacienienie. Na stanowiskach w pełnym słońcu kwitną intensywniej lecz znacznie krócej. Optymalna dla orlików gleba jest przepuszczalna, lecz dość żyzna i dobrze utrzymująca wilgoć. Pora kwitnienia zależna jest od gatunku czy odmiany i jest sprawą indywidualną. Po kwitnieniu roślina wygląda dość nieciekawie, więc najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie wszystkiego co na powierzchni ziemi. W krótkim czasie pojawią się nowe, młode liście. Wprowadzając orliki do ogrodu najlepiej jest sadzić je w większych grupach,
na ciemnym tle. Korzenią się dość głęboko, wytwarzając długi palowy korzeń, więc przesadzanie nie jest dla nich. 
Po takim zabiegu mocno chorują albo giną. Są całkowicie mrozoodporne.

Orlik 'Red Hobbit'

Nie ma jednoznacznych informacji o pochodzeniu tej odmiany. Wszystko co wiadomo opatrzone jest słowem "prawdopodobnie". Więc prawdopodobnie pochodzi od nieco wyższej odmiany "Crimson Star". Ma podobnie czerwono-białe kwiaty, ale jest niską odmianą. W porze kwitnienia osiąga zaledwie 30cm wysokości. Kwitnie na przełomie czerwca i sierpnia. Kwiaty są bardzo liczne. Wymagania jak u większości orlików. Prawdopodobnie jest to mieszaniec orlika błękitnego.

BO0800-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
cieniste
półcieniste
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także