Brunnera wielkolistna 'Alexander's Great - Brunnera macrophylla

0,00 zł

Nr Kat. BB0054-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Brunnera wielkolistna ' Alexander's Great'

( Brunnera macrophylla )Brunnera jest długowieczną byliną pochodzącą z Kaukazu. Tworzy regularne kępy pięknych, bardzo dekoracyjnych liści, głównie barwy zielonej, poprzecinanej licznymi, nieregularnymi metalicznymi lub srebrzystymi plamami i ciemnozielonym unerwieniem. Dorosłe okazy osiągają do 50 cm wysokości ale są też odmiany o niższym wzroście. Liście mają sercowaty kształt, są mniej lub bardziej szorstkie. Wczesną wiosną na rozgałęzionych, sztywnych pędach rozkwitają niewielkie, niebieskie kwiaty przypominające niezapominajki, tworząc ponad kępą liści kwiatową, delikatną chmurkę.

Brunnera lubi dobrą, żyzną, próchniczą glebę o stałej, umiarkowanej wilgotności na jasnym ale nienagrzewającym się stanowisku. Dzięki unikatowej kolorystyce wyróżnia się w zacienionych zakątkach ogrodu, rozświetlając je. Pięknie komponuje się z paprociami, zielonolistnymi funkiami, kopytnikiem. Brunnera jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymaga specjalnej opieki. Całkowicie mrozoodporna.

Odmiana 'Alexander's Great' wyróżnia się wśród innych odmian wyjątkowo dużymi liśćmi i intensywnie srebrzystą barwą. Kępy niemalże świecą w cienistych zakątkach ogrodu. Dodatkowo roślina osiąga bardzo duże rozmiary - największe ze wszystkich odmian. Wysokość to około 35 cm ale szerokość dorosłej kępy może osiągnąć nawet 80 cm średnicy. Żadna inna odmiana nie osiąga takich rozmiarów. Jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej okazałych odmian brunnery.

BB0054-P11

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
30-50cm
Stanowisko
chłodne
cieniste
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
III-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także

Najczęściej Kupowane