Naparstnica orzęsiona - Digitalis ciliata

0,00 zł

Nr Kat. BN0891-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Naparstnica orzęsionaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Naparstnica orzęsiona

(Digitalis ciliata) 

  

Piękny, niezwykle żywotny gatunek naparstnicy pochodzący z Kaukazu. Rośnie tam w górzystym terenie, na obrzeżach lasów i zboczach. To stosunkowo niewysoka roślina, w porze kwitnienia jej maksymalna wysokość to 50 cm, ale to uzależnione jest od stanowiska (może to być tylko 30 cm).
Tworzy skupiska ulistnionych pędów zakończonych kłosowatym kwiatostanem. Liście są wąskie, lancetowate, błyszczące i otaczają pęd na całej jego wysokości, nawet między kwiatami. Kwiaty są trąbkowate o kremowo-morelowej barwie, pokryte drobnymi włoskami – stąd też nazwa gatunku.
Nie jest rośliną szczególnie wymagającą. Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Toleruje nawet cień, ale tu kwitnie słabiej i jest wyższa. Za podłoże wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa, byle dobrze zdrenowana i przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna w porze wegetacji i raczej sucha zimą. Odczyn podłoża od obojętnego w górę. Jest też rośliną miododajną, a więc niezwykle przyjazną i wartościową dla natury. Między innymi z tego powodu została wyróżniona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS odznaczeniem AGM. Kwitnie na przełomie wiosny i lata, mniej więcej od końca maja do końca lipca.
Nie jest rośliną w pełni mrozoodporną. W okresie zimowym wymaga solidnego okrycia.
Nie jest też rośliną długowiecznością – jej żywotność to około 5 lat - jak na ten rodzaj to i tak długo. Na szczęście kwitnie już w pierwszym roku od wysiania. Nie trzeba się więc martwić na zapas, tylko na zapas trzeba zachować trochę nasion. Resztę roślina zrobić sama jeśli pozostawimy jej jeden lub dwa przekwitnięte kwiatostany – wysieje się sama. Resztę kwiatostanów lepiej jest usunąć.

Przypominam, że wszystkie naparstnice są trujące - do wszelkich prac należy używać rękawiczek.

     

BN0891-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
cieniste
pstrokate
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
8
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także