Naparstnica hiszpańska - Digitalis obscura

0,00 zł

Nr Kat. BN0883-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Naparstnica hiszpańskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Naparstnica hiszpańska

(Digitalis obscura) 

  

Gdy mówimy bądź myślimy o naparstnicy, zazwyczaj mamy przed oczami wysokie pędy pokryte trąbkowatymi kwiatami i duże omszone liście. Bo tak w dużym skrócie można opisać naparstnicę purpurową, z którą najczęściej mamy do czynienia. Ale istnieją też inne, zgoła odmienne w wyglądzie gatunki, które są tak samo piękne ale mało komu znane a praktycznie niespotykane w ogrodach, chyba że u koneserów. Niekoniecznie trzeba być właścicielem dużego ogrodu, by móc cieszyć oczy tymi niezwykłymi roślinami.
Jednym z takich gatunków jest naparstnica hiszpańska. Jak sama nazwa wskazuje gatunek ten to "rdzenny mieszkaniec” Półwyspu Iberyjskiego – Hiszpanii i Maroka, gdzie rośnie zarówno na nizinach jak i na terenach górskich. Na szczęście dla nas jest gatunkiem całkowicie mrozoodpornym i przy zachowaniu pewnych zasad dotyczących uprawy może także gościć w naszych ogrodach.
W przeciwieństwie do naparstnicy purpurowej to niska roślina, bo w porze kwitnienia osiąga maksymalnie 60 cm. Poza kształtem kwiatów i ogólną budową w niczym nie przypomina naparstnicy. Jej sztywne pędy są w dolnej części zdrewniałe. Liście są wąskolancetowate, długie, błyszczące o niebieskozielonej barwie. Otaczają pęd tylko do połowy jego wysokości. Pozostała część jest zarezerwowana wyłącznie dla kwiatów. A te są trąbkowate o niezwykłej pomarańczowo-miedzianej barwie z czerwonymi żyłkami wewnątrz kwiatu. Pierwsze z nich rozwijają się już pod koniec maja i przez około miesiąc możemy podziwiać ten wspaniały spektakl. Zaraz po kwitnieniu pędy kwiatowe trzeba usunąć. Dzięki temu przedłużymy żywot naszej rośliny, która nie należy do długowiecznych. Jeśli pozwolimy na zawiązanie nasion zachowa się jak roślina dwuletnia – wysieje się i zaginie. W kolejnym sezonie powinny jednak pojawić się samosiejki. Jeśli ktoś chce zebrać trochę nasion wystarczy zostawić jeden pęd.
Jako, że jej naturalne środowisko to głównie słoneczna i ciepła Hiszpania w ogrodzie także powinna otrzymać dużą dawkę słońca i koniecznie maksymalnie przepuszczalne, zdrenowane podłoże bez zastoisk wodnych. Takie zastoiska to dla niej pewna zguba zimą. Na dobrze przygotowanym miejscu przezimuje bez problemu.

Przypominam, że wszystkie naparstnice są trujące - do wszelkich prac należy używać rękawiczek.

BN0883-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
pomarańczowa
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także