Zygaden wytworny - Zigadenus elegans

0,00 zł

Nr Kat. BM1769-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Zygaden wytwornyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Zygaden wytworny

(Anticlea elegans, syn.Zigadenus elegans) Zygaden wytworny to niezwykle rzadka, kolekcjonerska roślina cebulowa pochodząca z Ameryki Północnej. Jedne źródła wskazują jej wschodnią część, inne zachodnią a jeszcze inne, że dodatkowo jest to Azja Wschodnia. Co do jednego są zgodne. Zygaden rośnie zarówno na terenach górzystych po piętro alpejskie (skalistych zboczach, suchych łąkach) ale także w otwartych latach, na brzegach rzek i jezior, moczarach. Widać więc, że jest to roślina wszechstronna o niewygórowanych wymaganiach.
Z niewielkich, owalnych cebul wyrastają trawiaste, rynienkowate i przewieszające się liście o szer. 1 cm i dł. do 30 cm o niebieskawo-zielonej barwie. W czerwcu pojawiają się luźne, groniaste kwiatostany, których wysokość zależy od stanowiska. Może to być 30 cm w słońcu lub nawet 80 cm w półcieniu. Pojedyncze kwiaty są rozpostarte o cytrynowo-zielonkawej barwie, z zielonkawym sercowatym gruczołkiem u nasady. Gruczołek ten jest swego rodzaju wabikiem na owady, gdyż jest wypełniony nektarem.
Nie jest rośliną wymagającą. Najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku, gdzie gleba jest przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna i próchnicza. Może także rosnąć w półcieniu ale to będzie znacznie wyższa im mniej zwarta. Odporna i żywotna, nie wymagająca szczególnej pielęgnacji ani częstego dzielenia. Może być uprawiana w każdej niemal części ogrodu a także w donicach. Całkowicie mrozoodporna.

Źródła podają że jest rośliną trującą. Wszystkie części rośliny zawierają steroidowy alkaloid zwany zygadeniną, który może zabijać zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Połknięcie powoduje ślinienie, nudności, wymioty, śpiączkę a nawet zgon.

BM1769-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
30-50cm
50-80cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
wielobarwne
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9