Krwawnica pospolita 'Robert' - Lythrum salicaria

0,00 zł

Nr Kat. BK0733-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Krwawnica pospolita 'Robert'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Krwawnica pospolita 'Robert'

(Lythrum salicaria)Jest byliną a raczej półkrzewem występującym na terenie Europy, północnej Afryki i Azji, a także w Polsce na tzw. niżu. Bardzo wartościowa i lecznicza roślina. Jej kwiaty wytwarzają ogromne ilości nektaru a to jak wiadomo przyciąga wiele pożytecznych owadów. Niestety z tego powodu może stać się rośliną inwazyjną. Owady to zapylanie, zapylanie to duża ilość nasion i samosiew. Ale wystarczy regularnie usuwać przekwitnięte kwiaty i po problemie.  
 Jest niezwykle piękną rośliną, zwłaszcza w porze kwitnienia. Strzeliste kwiatostany wyglądają jak różowe świece tworzące barwną plamę. Kwitnie latem przez około 2 miesiące. Przycięta potrafi powtórzyć kwitnienie jesienią przy sprzyjającej aurze. Tworzy krzaczaste kępy, pędy są sztywne, zdrewniałe u podstawy, rozgałęziające się w górnej części. Liście lancetowate ciemnozielone, gęste. Urośnie praktycznie wszędzie - nie jest wybredna. Jednak stanowisko powinno być przede wszystkim słoneczne a podłoże wilgotne. W naturze rośnie najczęściej na mokrych łąkach, torfowiskach lub brzegach zbiorników wodnych. Wytwarza silny system korzeniowy, który pozwala jej przetrwać w naprawdę trudnych warunkach. Ogród naturalistyczny to najbardziej odpowiednie dla niej miejsce. Mrozoodporna.

Oczywistym jest, że hodowcy nie mogli nie wykorzystać tych wszystkich walorów do stworzenia kilku fantastycznych odmian. Jedną z nich jest odmiana o wdzięcznym imieniu ‘Robert’. Odmiana ta oferuje nam roślinę o bardziej zwartej, mniej dzikiej formie. Strzeliste kłosy o długości do 30cm pokryte są gęsto intensywnie różowo-czerwonymi kwiatami o przyjemnym zapachu. Pędy kwiatostanowe rzadko rozkrzewiają się utrzymując wyprostowany pokój. W porze kwitnienia osiąga około 90 cm wysokości. Co do uprawy i wymagań to są one takie same jak u gatunku. I podobnie jak u gatunku kwiaty oferują zapylaczom cudowny nektar, więc są masowo odwiedzane przez owady.

BK0733-P9

Opis

Pokrój
krzewiasty
Wysokość
50-80cm
do 90cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także