Kocimiętka kubańska - Nepeta cyanea, s. Nepeta kubanica

0,00 zł

Nr Kat. BK0884-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Kocimiętka kubańskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Kocimiętka kubańska

(Nepeta cyanea, syn. Nepeta kubanica)    To chyba jeden z najbardziej zaskakujących gatunków kocimiętki. Zaskakujący jest nie tylko jej wygląd, ale także sama nazwa, która w tym przypadku może wprowadzić w błąd. Bo określenie “kubańska” kojarzy się oczywiście z Kubą a łacińska synonimiczna nazwa “kubanica” związana jest z zupełnie innym rejonem świata a mianowicie z Kubanią – krainą i doliną rzeki Kubań w Północnym Kaukazie. Stąd też jej potoczna nazwa - kaukaska mięta.
Kolejne zaskoczenie to wygląd – niezwykle wyrazisty z uwagi na wielkość i kolor kwiatostanów a zarazem delikatny i subtelny. W ogólnym oglądzie przypomina nieco kocimiętkę rozłożystą z tym, że jest wyższa, ma większe kwiatostany a dorosłe okazy mają niemal krzaczasty wygląd. Niewątpliwą zaletą jest to, że rozrasta się powoli – potrzeba kilku ładnych lat by osiągnęła maksymalne rozmiary, czyli około 50-80 cm średnicy przy przeciętnej wysokości 80–100 cm, choć zdarza się i więcej. Oczywiście zależy to od warunków w jakich rośnie.
Preferuje umiarkowanie suche, świeże, mineralne gleby o odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego w miejscu maksymalnie nasłonecznionym. I tu od razu uwaga - roślina buduje bardzo silny i głęboki system korzeniowy, dzięki czemu jest bardzo odporna na suszę, ale przesadzenie dorosłej rośliny może być kłopotliwe.
Wracając do ogólnego wyglądu uwagę przyciągają piękne kwiatostany, początkowo zwarte, później rozciągnięte i smukłe, z intensywnie niebiesko-fioletowymi długimi wargowymi kwiatami ułożonymi w okółki. Liście jajowato-lancetowate, ząbkowane na brzegach, szorstkie, znacznie mniejsze niż u kocimiętki rozłożystej. Niewielką wadą jest kruchość pędów. Roślina kwitnie bardzo obficie przez całe lato i z początkiem jesieni. Kwiaty, bogate w nektar są masowo oblatywane przez zapylacze, a roztarte liście mają przyjemny miętowy smak. Nie jest gatunkiem atrakcyjnym dla kotów.
Kocimiętka kubańska nie jest gatunkiem znanym, ale z pewnością w pełni zasługuje na rozpowszechnienie.
Ta wyjątkowo piękna i niewymagająca roślina skradnie z pewnością niejedno serce. Całkowicie mrozoodporna. Daje liczny samosiew – warto więc regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany.

BK0884-P9

Opis

Pokrój
krzewiasty
kępiasty
Wysokość
50-80cm
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
niebieska
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII/IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4

Zobacz także