Bodziszek łąkowy 'Purple Haze' - Geranium pratense

0,00 zł

Nr Kat. BB00735-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Bodziszek łąkowy 'Purple Haze'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Bodziszek łąkowy 'Purple Haze'

( Geranium pratense )Bodziszek łąkowy jest bardzo popularną i łatwą w uprawie byliną. W naturze występuje w całej Europie a także w centralnej Azji, zachodnich Chinach i w Himalajach, gdzie porasta łąki, zarośla, brzegi dróg. Jego cechą charakterystyczną są klapowane, mocno powcinane liście. Pędy wyprostowane, rozgałęziające się u góry. Liście i pędy lekko owłosione. Kwiaty pojawiają się najczęściej na początku lata.

Odmiana ‘Purple Haze’ uznawana jest za odkrycie ostatniego stulecia. Żaden inny bodziszek nie może się pochwalić tak niesamowitym zestawieniem barw. A co najważniejsze odmiana jest trwała. Unikalne wybarwienie liści od brązu przez fiolet do ciemnobordowego to rzadkość u tego rodzaju. Pojawiające się wiosną wschody są ciemnozielone z ciemnofioletową obwódką, później ich odcienie zmieniają się ale przez cały sezon pozostają ciemne. Tworzą niezwykłe tło dla rozwijających się przez całe lato fioletowych kwiatów. Roślina tworzy piękne kępy o wysokości 30 – 60 cm. Jest długowieczna, bezproblemowa i wszechstronna. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i półcieniu. Za podłoże wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa, umiarkowanie wilgotna i umiarkowanie zasobna o odczynie od zasadowego do lekko kwaśnego.
Ta wyjątkowa, ekscytująca odmiana zasługuje w pełni na pierwszoplanowe miejsce w ogrodzie. Dodatkowo jest rośliną miododajną. Została wyróżniona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS znakiem 'RHS Perfect for Pollinators'

BB00735-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także