Bodziszek bezszypułkowy 'Nigricans' - Geranium sessiliflorum subsp. novaezelandiae Carolin

0,00 zł

Nr Kat. BB0929-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Bodziszek bezszypułkowy 'Nigricans'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Bodziszek bezszypułkowy 'Nigricans' 

( Geranium sessiliflorum subsp. novaezelandiae Carolin)W wielu ogrodach królują bodziszki. I nic dziwnego. To wspaniałe, niezawodne rośliny w setkach barw, odcieni, form, pokrojów. Jak to mówią dla każdego coś dobrego. Do kwiatów niektórych odmian ustawiają się niemalże “kolejki owadów”, wiele z nich jest miododajnych. Można też powiedzieć, że to rośliny dla “leniwych”, bo nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji i dla tych co niekoniecznie znają się na uprawie roślin. Mało wymagają - dużo dają. Wystarczy posadzić, najlepiej w miejscu słonecznym i pilnować, by za mocno nie szalały.
Ale są wśród nich gatunki niezwykłe – zupełnie odmienne i fascynujące. Jednym z nich jest bodziszek bezszypułkowy a jeszcze dalej idąc jego podgatunek nowozelandzki Nigricans. Ta kępkowo-rozetowa roślina pochodzi z Australii i Nowej Zelandii, gdzie zasiedla piaszczyste pustynie, osuwiskach, skały i trawiaste zarośla. Tak więc ten gatunek przeznaczony jest do ogrodów o charakterze (najlepiej) skalnym. Ale może to być także sucha, kamienista rabata, murek, półka skalna czy szczelina między kamieniami. Ważne by było dużo słońca, zdrenowane, niekoniecznie zasobne i bezwapienne podłoże.
Szczególnie interesująco prezentuje się w otoczeniu jasnego towarzystwa. Jego ciemnokawowe, głęboko klapowane, okrągłe liście osadzone są na długich nagich ogonkach, tworząc okrągłą kępę tuż przy ziemi. Pośród liści w środku lata na bardzo krótkich szypułkach rozkwitają centymetrowej średnicy białe kwiatuszki. Nie są one zbyt krzykliwe i niekiedy ukryte wśród liści, ale i tak roślinka jest bardzo atrakcyjna. W porze kwitnienia osiąga nie więcej niż 5-6 cm wysokości.
Z zimowaniem nie ma większego problemu (przynajmniej przy obecnych zimach), ale lekkie okrycie z jedliny z pewnością mu nie zaszkodzi. A i tak wiosną można spodziewać się ‘latorośli” tu i tam – jak to u bodziszków, strzelają nasionami na prawo i lewo.

BB0929-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
przepuszczalne
suche
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także