Bodziszek popielaty 'Tumbling Hearts'' - Geranium cinereum

Nr Kat. BB0046-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Bodziszek popielaty 'Tumbling Hearts''

( Geranium cinereum)Bodziszek popielaty jest niewielką byliną , zimozieloną lub częściowo zimozieloną. Pędy tworzące kępę są raczej płożące więc i wysokość rośliny nie jest zbyt duża - około 15-25 cm. Naturalnie występuje w Pirenejach, południowej Europie, od Turcji po Kaukaz i w północno-zachodniej części Afryki, wszędzie na znacznych wysokościach ( od 1200 do 2600 m n.p.m ), porastając skaliste zbocza. Wskazuje to na jego upodobania do mocno przepuszczalnego, zdrenowanego podłoża. Wytwarza długi, niemal palowy korzeń, dzięki czemu doskonale radzi sobie z niekorzystnymi warunkami. To z jego powodu należy zadbać o dobre stanowisko dla tego gatunku. Kwitnie latem, VI - VII, kwiaty są dość duże jak na tak niewielką roślinę i mają talerzowaty kształt. Liście bardzo dekoracyjne, okrągłe w zarysie, powcinane, o lekko ząbkowanych brzegach. Nie jest trudny w uprawie, choć nie do końca. W przeciwieństwie do większości bodziszków wymaga słonecznego stanowiska z piaszczystym, kamienistym podłożem. Skalniak to dla niego doskonałe miejsce w ogrodzie.
Odmiana "Tumbling Hearts'' wyróżnia się przede wszystkim niezwykłymi w wybarwieniu kwiatami, które pojawiają się masowo przez całe lato. Ich jasnoróżowe płatki ozdobione są ciemnymi prążki a wnętrze jest barwy fioletowej, coraz ciemniejsze w kierunku dna kwiatu. Kwitnąca roślina wygląda cudownie i nie można przejść obok niej obojętnie. Dlatego warto znaleźć dla niej pierwszoplanowe miejsce w ogrodzie, najlepiej skalnym, gdyż jest wrażliwa na nadmiar wody w podłożu. Stanowisko powinno być jasne, słoneczne ale niekoniecznie w palącym słońcu. Dla bezpieczeństwa warto okryć na zimę.

BB0046-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
płożący
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
jasne
słoneczne
Podłoże
piaszczyste
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane