Bodziszek popielaty 'Laurence Flatman' - Geranium cinereum

0,00 zł

Nr Kat. BB0045-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Bodziszek popielaty 'Laurence Flatman'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Bodziszek popielaty 'Laurence Flatman'

( Geranium cinereum)Bodziszek popielaty jest niewielką byliną , zimozieloną lub częściowo zimozieloną. Pędy tworzące kępę są raczej płożące więc i wysokość rośliny nie jest zbyt duża - około 15-25 cm. Naturalnie występuje w Pirenejach, południowej Europie, od Turcji po Kaukaz i w północno-zachodniej części Afryki, wszędzie na znacznych wysokościach ( od 1200 do 2600 m n.p.m ), porastając skaliste zbocza. Wskazuje to na jego upodobania do mocno przepuszczalnego, zdrenowanego podłoża. Wytwarza długi, niemal palowy korzeń, dzięki czemu doskonale radzi sobie z niekorzystnymi warunkami. To z jego powodu należy zadbać o dobre stanowisko dla tego gatunku. Kwitnie latem, VI - VII, kwiaty są dość duże jak na tak niewielką roślinę i mają talerzowaty kształt. Liście bardzo dekoracyjne, okrągłe w zarysie, powcinane, o lekko ząbkowanych brzegach. Nie jest trudny w uprawie, choć nie do końca. W przeciwieństwie do większości bodziszków wymaga słonecznego stanowiska z piaszczystym, kamienistym podłożem. Skalniak to dla niego doskonałe miejsce w ogrodzie.
Odmiana 'Laurence Flatman' jest jednym z najniższych bodziszków. Kwitnące kępki osiągają zaledwie 15cm wysokości. Jest więc doskonałą rośliną okrywową. Tworzy gęste maty szarozielonych, delikatnie karbowanych liści. Latem na końcach płożących pędów rozkwitają duże, różowe kwiaty z ciemnym żyłkowaniem i ciemnym środkiem. Cechą charakterystyczną jest ciemniejsza 'strzałka" na każdym z płatków. Lubi stanowiska jasne, słoneczne ale niezbyt gorące. Podłoże musi być mocno przepuszczalne, zdrenowane, gdyż jest wrażliwy na nadmiar wody, zwłaszcza zimą. Najlepiej prezentuje się w chłodnych ogrodach skalnych ale także na obrzeżach rabat. Może być uprawiany w donicach.

BB0045-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
płożący
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
jasne
słoneczne
Podłoże
piaszczyste
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także