Wieczornik damski - Hesperis matronalis

9,00 zł

Nr Kat. BW01131-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Wieczornik damskiZdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wieczornik damski

(Hesperis matronalis) Trochę zapomniany, kojarzący się z wiejskim, babcinym ogrodem, wyglądem przypominający trochę floksa wiechowatego. Wieczornik damski to roślina "stara jak świat", pamiętająca jeszcze starożytne ogrody. Przetrwała do dziś, choć nie jest rośliną zbyt długowieczną. Właściwie trudno powiedzieć czy przetrwa rok czy pięć. Na szczęście daje samosiew, więc nie trzeba się martwić o ciągłość uprawy.
Gatunek ten występuje naturalnie w całej Europie a także w zachodniej i środkowej Azji oraz na Syberii. Jego łacińską nazwę “Hesperis” tłumaczy się ni mniej ni więcej jako "pod wieczór". Ma to związek z zapachem jaki kwiaty wydzielają wieczorem. Tak więc posadzony np. w pobliżu tarasu będzie upajał przyjemnym aromatem w ciepłe, wczesnoletnie wieczory. Ale to dopiero w drugim roku uprawy, bo w pierwszym roślinach wytwarza jedynie kępkę odziomkowych liści. Pod koniec maja kępka zamienia się w wysokie, ulistnione pędy zakończone gęstymi kwiatostanami złożonymi z 2 cm średnicy kwiatów w kolorze niebiesko-liliowym. Kwitnie przez około 1 miesiąc. Z uwagi na wysokość wymaga podpierania – pędy mogą się pokładać po deszczu lub przy silnym wietrze.
Ponieważ w naturze rośnie najczęściej w miejscach wilgotnych, to w ogrodzie również wymaga odpowiednio, stale wilgotnego podłoża z dużą zawartością próchnicy, umiarkowanie żyznego o odczynie obojętnym w górę. Jeśli chodzi o stanowisko to woli to nieco chłodniejsze bez ostrego słońca. Po kwitnieniu pędy trzeba przyciąć kilka centymetrów nad ziemią, pozostawiając jeden na nasionach (tyle wystarczy). Można pozwolić na samosiew lub wysiać nasiona bezpośrednio do gruntu tuż po zbiorze. Co 2 – 3 lata warto odmłodzić kępę co pozwoli utrzymać roślinę przez wiele lat. Zimuje bardzo dobrze pod śniegową pierzynką. Przy braku śniegu warto nieco ją okryć, choć przy obecnych zimowych temperaturach przetrwa także bez okrycia.

BW01131-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
Stanowisko
chłodne
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
niebiesko-liliowa
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także