Przegorzan kulisty 'Arctic glow' - Echinops sphaerocephalus

0,00 zł

Nr Kat. BM01130-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Przegorzan kulisty 'Arctic glow'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przegorzan kulisty 'Arctic glow'

(Echinops sphaerocephalus) Muszę przyznać, że to dość intrygujące.
Z jednej strony, gdy w ogrodzie wyrośnie nam oset za wszelką cenę próbujemy się go pozbyć - bo szpeci, bo kłuje, bo to chwast. Chyba już samo słowo "chwast" działa na nas jak przysłowiowa płachta na byka. Z drugiej strony w ogrodach sadzimy rośliny, które wyglądają właśnie jak ten oset i tak samo kłują. Jednak sama myśl, że to nie chwast tylko roślina ozdobna działa na nas jakoś inaczej. A przecież przegorzan w odmianie to też chwast tylko trochę "przerobiony" ludzką ręką. To tylko taka luźna myśl, która przyszła mi do głowy przy pisaniu tego tekstu.
Tak czy owak chwasty też są piękne, trzeba to tylko dostrzec. To takie "nieucywilizowane” rośliny ozdobne, rosnące tam gdzie chcą a nie tam gdzie chcielibyśmy tego my (czytaj za płotem). Ale wracamy do przegorzana.
Gatunek przegorzana pod nazwą kulisty występuje w całej niemal Europie do środkowej Rosji. Również w Polsce. Zapewne nie raz każdy z nas widział go na łące, nieużytku, przy drodze, przy torach itp. Jest silną byliną o wysokich (do 150 cm) rozgałęzionych, ulistnionych pędach, pokrytych białym kutnerem i owłosionych. Jego liście są mocno pierzaste, długie (swoją drogą bardzo atrakcyjne) i wybitnie mocno kłujące. Zdecydowanie bardziej niż w liście ostu. Kuliste kwiatostany wieńczą pędy w środku lata. Widocznie hodowcy uznali, że ma w sobie coś pięknego, bo na jego "podstawie" stworzyli odmianę “Arctic glow”.
W ogólnym oglądzie przypomina gatunek, ale przede wszystkim to o wiele niższa roślina – maksymalnie 80 cm wysokości. Jej łodygi są czerwonawo podbarwione, liście są sinozielone, tak samo mocno kłujące a kuliste kwiatostany białe, nieznacznie zaróżowione, do 5 cm średnicy. I trzeba przyznać, że hodowcom udała się ta odmiana. W środku lata rozgałęzione “krzaczki "przegorzana Arctic Glow wyglądają jak pokryte cienką warstwą szronu. Wyjątkowy efekt o tej porze roku. Ale tym co dla mnie osobiście jest ważniejsze niż wygląd jest to, że kwiaty są miododajne. Mieszkam w otoczeniu pszczelarzy, więc dobro tych cudownych malutkich zapylaczy jest dla mnie bezcenne. Obcuje z nimi na co dzień i widzę ile pracy i zaangażowania wkładają te owady w dobro całej natury, w tym także ludzi, choć zapewne nie mają o tym pojęcia.
Mamy więc roślinę o atrakcyjnym wyglądzie, miododajnych kwiatach i na dodatek o skąpych wymaganiach. Najistotniejsze z nich to duża dawka słońca (i tylko słońca) oraz dobrze przepuszczalne podłoże. Może być nawet ubogie w składniki pokarmowe ale utrzymujące wilgoć. Krótkie okresy suszy roślina przetrwa bez szwanku. Te dłuższe będą miały wpływ na wygląd, szczególnie liści. Przy zbyt zasobnym podłożu będziemy mieć więcej liści kosztem kwiatów a pędy mogą stać się wiotkie. Jesienią, gdy przegorzan przekwitnie, mamy dwa wyjścia - ściąć kwiatostany, z wysuszonych zrobić sobie bukiet lub pozostawić je tak jak są. Wiosną pojawiają się samosiejki, ale roślina matka może się nie obudzić.
I jeszcze jedna ważna rzecz. O przesadzaniu przegorzana nie ma raczej mowy. Jego korzeń jest bardzo długi i uszkodzenie (czytaj urwanie) jest niemal pewne. W efekcie roślinach nie przyjmie się prawdopodobnie na nowym miejscu. Na koniec zima – nie jest mu straszna.

BM01130-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
przepuszczalne
ubogie
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także