Bodziszek 'Gernic' Summer Skies - Geranium pratense

Nr Kat. BB0043-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Bodziszek 'Gernic' Summer Skies

(Geranium x pratense  )Bodziszek łąkowy jest bardzo popularną i łatwą w uprawie byliną. W naturze występuje w całej Europie a także w centralnej Azji, zachodnich Chinach i w Himalajach, gdzie porasta łąki, zarośla, brzegi dróg. Jego cechą charakterystyczną są klapowane, mocno powcinane liście. Pędy wyprostowane, rozgałęziające się u góry. Liście i pędy lekko owłosione. Kwiaty pojawiają się najczęściej na początku lata.
Typowa bylina rabatowa. Dla prawidłowego rozwoju a zwłaszcza wybarwienia potrzebuje dużej ilości słońca. Podłoże jest sprawą drugorzędną. Urośnie praktycznie wszędzie. Ale lepiej by zawierało trochę wilgoci i było przepuszczalne. Roślina nie wymaga specjalnej obsługi i troski.


Odmiana 'Gernic' występuję częściej pod nazwą 'Summer Skies' a to z kolei jest zastrzeżona amerykańska nazwa handlowa firmy Blooms of Breesingham. Kolejny z bodziszków o półpełnych kwiatach. Jest to mieszaniec bodziszka łąkowego i bodziszka himalajskiego 'Plenum'. Większość cech jakie posiada to cechy bodziszka łąkowego - mocno powcinane, szarozielone liście, wysokość około 60cm i niewielkie wymagania odnośnie podłoża. Po drugim krewnym odziedziczyła kształt i formę kwiatów. Jednak te są jasnolawendowe z różowym żyłkowaniem i prawie białym wnętrzem. Te urocze kwiaty pojawiają się latem ( VI-VII). Potem warto nieco przyciąć roślinkę dla zagęszczenia a przy sprzyjającej aurze może jeszcze raz zakwitnąć. Jest to odmiana dla cierpliwych. Po posadzeniu trzeba poczekać sezon, dwa, aby roślina się zadomowiła i pokazała na co ją stać. 

BB0043-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
lawendowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane