Anafalis górski - Anaphalis alpicola

0,00 zł

Nr Kat. BA1043-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Anafalis górskiRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Anafalis górski

(Anaphalis alpicola)Anafalis górski został wyposażony przez naturę w ogromne zdolności adaptacyjne, przez co jest rośliną łatwą w uprawie o bardzo skromnych wymaganiach. Dużo słońca i słabo wilgotne, dobrze zdrenowane podłoże – tylko tyle potrzebuje do pełni szczęścia. Chyba w każdym ogrodzie można znaleźć takie warunki. Gdy potrzebujemy szybko rosnącej rośliny okrywowej to właśnie anafalis doskonale wypełni takie zadanie.
Pochodzi z Japonii (Hokkaido, Honsiu), z porasta tamtejsze skaliste zbocza gór i piarżyska.
Tuż przy ziemi tworzy srebrzyste maty wełniście filcowanych liści zebranych w niewielkie rozetki, te z kolei osadzone są blisko siebie na pełzających, filcowanych pędach. Dzięki takiemu “okryciu” anafalis jest bardzo odporny na niekorzystne warunki – ostre palące słońce, wiatr, susza, mróz. Nawet uboga gleba nie jest jego wrogiem.
Mamy więc srebrzysto-wełniste pełzające maty – ale to nie wszystko. Latem, na przełomie VI-VIII, na niewysokich, rzadko ulistnionych, cienkich pędach rozwijają się kuliste kwiatostany, niczym białe bukieciki, które w miarę rozwoju ukazują żółtawe wnętrze. Z czasem ich barwa zmienia się na kolor jasnobrązowy. Kwiaty utrzymują się bardzo długo a nawet przekwitnięte pozostają niezwykle atrakcyjne. A ponieważ anafalis górski nie jest rośliną ekspansywną i rozrzutną można je pozostawić aż do opadnięcia. Jeśli pojawi się samosiew to niewielki a i tak trudno go wypatrzeć. W porze kwitnienia roślina osiąga zaledwie 15 cm wysokości, a same liściaste maty to około 5 cm. Pięknie łączy się z równymi sobie (wysokością) dzwonkami, przetacznikami czy macierzankami. I choć rozrasta się sprytnie nie stanowi zagrożenia dla innych roślin – jest dobrym sąsiadem. Uwielbia murki, skarpy i pochyłości, lubi spływać i wspinać się. Można powiedzieć, że to roślina prawie idealna - a może nie “prawie”. Zimuje niezawodnie jeśli nie zagraża mu nadmiar wilgoci w podłożu.

BA1043-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
płożący
Wysokość
10-30cm
do 10cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
suche
ubogie
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także