Żmijowiec czerwony 'Red Feathers' - Echium amoenum

0,00 zł

Nr Kat. BZ01122-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Żmijowiec czerwony 'Red Feathers'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Żmijowiec czerwony 'Red Feathers'

(Echium amoenum) Największą zaletą żmijowca jest to, że jest rośliną wysoce miododajną. Chyba nie trzeba pisać o tym jakie to przynosi korzyści całej naturze, także nam ludziom. Ogólnie żmijowce to raczej krótkowieczne rośliny, ale z uwagi na ilość kwiatów i ilość nasion jakie zawiązuje nie trzeba troszczyć się o jej ich przetrwanie. Same dbają o swój rozwój dając samosiew. Ale nie są roślinami ekspansywnymi czy uciążliwymi. Są za to piękne.
Żmijowiec czerwony obejmuje swym naturalnym zasięgiem wąski obszar w północnym Iranie i południowym Kaukazie.
Pod ziemią tworzy wiązkowe korzenie o czerwonym zabarwieniu a na powierzchni kłosowatych kwiatostan o czerwono-różowych kwiatach. Ale zanim pojawił pojawi się kwiatostan z korzeni wyrastają rozety wąskich, lancetowatych, ciemnozielonych, gęsto szorstko owłosionych liści. Każda rozeta przekształca się w ulistniony w dolnej części pęd, na którego szczycie rozwija się kwiatowy kłos o długości do 35 cm. W porze kwitnienia osiąga od 50 do 80 cm wysokości. Wysokość zależna jest od stanowiska. W słońcu jest niższy w półcieniu zaś wyższy. Jednak zdecydowanie lepszym stanowiskiem jest to słoneczne.
Podstawowym warunkiem udanej uprawy jest dobrze zdrenowane podłoże. Nie musi, a nawet nie powinno być zbyt zasobne a w porze wegetacji lekko wilgotne. Kwitnie na początku lata przez około miesiąc. Po kwitnieniu pędy należy przyciąć nisko pozostawiając ewentualnie jeden na nasiona. Dzięki temu zabiegowi jego żywotność powinna się przedłużyć. Siewki pojawiające się wiosną następnego roku kwitną w tym samym sezonie. To niezwykła roślina, więc warto znaleźć dla niej stanowisko w pierwszym rzędzie. W optymalnych warunkach zimuje bardzo dobrze.

BZ01122-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
ubogie
umiarkowanie wilgotne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
czerwona
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także