Żebrzyca gumodajna - Seseli gummiferum

0,00 zł

Nr Kat. BZ01117-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Żebrzyca gumodajnaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Żebrzyca gumodajna

(Seseli gummiferum) Chociaż nazwa tej rośliny nie brzmi zbyt zachęcająco to jej wygląd zdecydowanie przyciąga. Trudno przejść obok niej obojętnie. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy, a dokładniej z rejonów Krymu i Morza Egejskiego, gdzie rośnie w suchych, skalistych szczelinach na wysokości powyżej 3000 m n.p.m., na podłożach wapiennych. U nas niespotykana a z pewnością zasługuje na miano skalnego klejnotu.
Jest rośliną dwuletnią to znaczy w pierwszym roku możemy podziwiać jedynie liście a dopiero w kolejnym ukazuje się w pełnej krasie. Ale tak naprawdę to trudno powiedzieć co jest w niej ładniejsze. Niewiele jest roślin tak subtelnych i delikatnych a jednocześnie urzekających unikalną, koronkową formą. Pod ziemię wytwarza długi palowy korzeń, stąd też jej inna nazwa Księżycowa marchewka. Z korzenia wyrastają piękne, podwójnie lub potrójnie pierzaste pokryte woskowym nalotem koperkowe liście o długich ogonkach. Woskowy nalot nadaje im niebiesko–zielonkawą barwę a jednocześnie zabezpiecza roślinę przed utratą wilgoci. JUż w tej postaci żebrzyca jest po prostu piękna. W drugim roku, latem na szczytach rozgałęzionych pędów rozwijają się okazałe, półkuliste baldachy drobniutkich kwiatów, początkowo białych w miarę dojrzewania zmieniających barwę na różową. Zwyczajnie - nie można się w niej nie zakochać.
A do tego wszystkiego jest rośliną o bardzo skromnych wymaganiach. Mocno słoneczne stanowisko i głęboko zdrenowana, kamienisto-gliniasta, wapienna i sucha gleba to wszystko czego potrzebuje. Nie straszne jej susze ani trudne warunki. Radzi sobie świetnie nawet w tych ekstremalnych. Jedynym zagrożeniem jest zbyt zwięzłe, nieprzepuszczalne podłoże. Korzeń może zgnić a wtedy roślina umiera. Tak więc słoneczny skalniak lub sucha, słoneczna rabata to dla żbrzycy doskonałe warunki. W porze kwitnienia osiąga około 80 cm wysokości, a sama liściasta kępa to około 30 cm. Kwiaty są masowo oblegane przez zapylacze, szczególnie pszczoły (być może są miododajne?). W naszym klimacie zimuje bez najmniejszego problemu.

BZ01117-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11