Złotospor wirginijski - Chrysogonum virginianum

0,00 zł

Nr Kat. BZ01109-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Złotospor wirginijskiRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Złotospor wirginijski

(Chrysogonum virginianum) Złotospor wirginijski to roślina posiadająca wyłącznie same zalety, wręcz roślinny ideał. Niewysoka, nieekspansywna, rozrastająca się bardzo sprawnie, kwitnąca bardzo obficie i bardzo długo, raczej niewymagająca.
Pochodzi z Ameryki Północnej a dokładniej ze wschodnich obszarów USA, gdzie zasiedla wilgotne i żyzne lasy. Dlatego jedynym jej wymaganiem jest stale wilgotna gleba. Od tego zależy długość kwitnienia. Dlatego warto zadbać o podłoże. Powinno zawierać dużą dawkę próchnicy, która pozwoli utrzymać optymalne warunki. Możemy wówczas liczyć na okres kwitnienia rozpoczynający się w maju a kończący we wrześniu.
Tworzy gęste, niewysokie kępy jajowato-eliptycznych, intensywnie zielonych liści o ząbkowanych brzegach. Blaszki liści osadzone są na dość długich ogonkach. Długie szypułki mają także wyrastające spomiędzy liści żółte kwiaty. W porze kwitnienia osiąga około 30 cm wysokości a kępa może osiągnąć około 50 cm średnicy.
Lubi zarówno słońce jak i półcień. Czy tu, czy tam rośnie zdrowo i kwitnie pięknie, pod warunkiem oczywiście, że nie zabraknie jej wspomnianej wcześniej wilgoci. Nie pogardzi również umiarkowaną dawką składników pokarmowych. Odczyn podłoża od obojętnego do nawet kwaśnego. Świetnie sprawdza się jako roślina okrywowa i zadarniająca, jako podszyt pod drzewami czy krzewami, na brzegach rabat a także na murkach między kamieniami. To bardzo wszechstronna roślina do wykorzystania w różnych rolach. Może być także uprawiana w odpowiednio szerokiej donicy. Zimuje doskonale.

BZ01109-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
zadarniający
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
wilgotne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
próchnicze
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
kwaśny
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
V-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11