Szałwia trzaskająca - Salvia hians

0,00 zł

Nr Kat. BZ11103-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Szałwia trzaskającaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Szałwia trzaskająca

(Salvia hians) Szałwia trzaskająca (swoją drogą intrygująca nazwa) to gatunek azjatycki – Indie, Nepal, Bhutan, tamtejsze lasy, zarośla, odkryte górskie zbocza. I jak to szałwia niewiele potrzebuje do szczęścia dając w zamian wspaniały zapach i burzę kwiatów.
Dorasta do około 60 cm wysokości tworząc zwarty “niby krzaczek” wyprostowanych, kanciastych , nierozgałęzionych pędów pokrytych gruczołowatymi włoskami. Liście odziomkowe (te przy ziemi) są trójkątne w zarysie, nieco jajowate, szorstkie i ząbkowane na brzegach, do 14 cm długości. Te na pędach w większości siedzące, bez ogonków, mniejsze, do wysokości kwiatów. Kwitnie latem na przełomie czerwca i lipca. Kwiaty są dwuwargowe, duże, ciemnoniebieskie, niekiedy biało-niebieskie, zebrane w okółki a te w luźne kłosowate kwiatostany o długości około 50 cm. Taki trochę techniczny opis.
Kwitnie bardzo obficie wręcz zjawiskowo przez co mocno wyróżnia się na rabacie. O tym, że przyciąga do siebie masę owadów chyba nie muszę pisać (ale piszę). Kocha słońce – przecież to szałwia, ale jej korzenie wolą chłód. Trzeba więc ściółkować glebę wokół rośliny. Wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa byle mocno  przepuszczalna i umiarkowanie zasobna w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym do zasadowego. Mile widziany jest dodatek wapnia. Z zimowaniem nie ma żadnych problemów. I to tyle – bo cóż można więcej napisać o szałwii. Jest zwyczajnie piękna i aromatyczna.

I na koniec taki piękny cytat (niestety nie pamiętam gdzie to znalazłam) najlepiej opisujący szałwie
"Słowo Salvia pochodzi od słowa salvere, by ratować. Rzymianie nazywali szałwię kulinarną „herba sacra”, a Chińczycy bardzo cenili ją, ponieważ uważano, że ma ona przedłużać życie. Grecy i Rzymianie uważali, że to odpędza melancholię. Chińczycy importowali herbatę szałwiową z Europy Zachodniej po pięciokrotnej cenie, jaką zapłaciliśmy za ich herbatę."

BZ11103-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także