Zarzyczka górska - Cortusa matthioli

0,00 zł

Nr Kat. BZ01081-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Zarzyczka górskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Zarzyczka górska

(Cortusa matthioli) Teoretycznie roślina łatwa w uprawie o stosunkowo niewielkich wymaganiach. Praktyka pokazuje jednak coś zupełnie innego. Wiele osób skarży się, że zarzyczka wymarza, choć w naszych warunkach jest całkowicie mrozoodporna. Prawdopodobnie przyczyną tego, że "ginie" jest po prostu niedoinformowanie.
Przede wszystkim to roślina o charakterze górskim. Naturalnie występuje w Alpach, Karpatach i na Bałkanach po piętro subalpejskie. Jej siedliska to zarośla, wilgotne skały i brzegi potoków. Występuje również w naszych Tatrach ale objęta jest ścisłą ochroną gatunkową.
Zarzyczka to bylina kłączowa – kłącze jest niewielkie z licznymi, cienkimi i krótkimi korzonkami. Ułożone jest poziomo, płytko pod powierzchnią gleby. Bezpośrednio z kłącza wyrastają zarówno liście jak i głąbik, z którego wyrastają pędy kwiatostanowe. Liście są okrągłe w zarysie, głęboko klapowane, ząbkowane na brzegach, pokryte lekko rdzawym owłosieniem podobnie jak pędy. Zaczyna kwitnąć w maju. Niewielkie, zwieszone kwiaty o dzwonkowatym kształcie są bardzo liczne a pora kwitnienia trwa mniej więcej do lipca. Po kwitnieniu roślina znika z powierzchni ziemi. Ale pod ziemią kłącze zawiązuje pąki na rok następny. W czasie plewienia czy też innych prac łatwo je uszkodzić przez co w kolejnym roku roślina się nie pojawia. To jeden z rzekomych powodów “wymarzania”.
Poza tym zarzyczka nie lubi ciepła i wysokich temperatur. Kiedy szybko przychodzi wiosna a temperatury rosną gwałtownie może pojawić się na krótko i zniknąć bez kwitnienia, a może nie pojawić się wcale – jakby czekała na lepsze warunki. Zdarza się też oczywiście, że po prostu ginie nawet w optymalnie najlepszych warunkach. A najlepszym miejscem do uprawy Zarzyczki są chłodne, ocienione stanowiska, gdzie podłoże jest próchnicze, dobrze zdrenowane a jednocześnie utrzymujące stałą wilgotność, umiarkowanie zasobne. Odczyn najlepiej zasadowy (powinno zawierać wapń), maksymalnie obojętnym. Na glebach chociażby lekko kwaśnych z pewnością nie będzie rosła. To również może być powodem tego, że ginie.
To dość “charakterna” roślina będąca swoistym wyzwaniem. Wielu ogrodników mimo niepowodzeń nie rezygnuje i co rok sadzi nowe rośliny z nadzieją, że tym razem się uda. I nic dziwnego. To wyjątkowo delikatna i urocza roślinka. A kiedy nadchodzi taki sezon, że wiosną budzi się do życia to radość i satysfakcja są przeogromne. Kto choć raz tego doświadczył wie jak to jest. Najważniejsze w uprawie roślin to nie poddawać się.

BZ01081-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-40cm
Stanowisko
chłodne
półcieniste
wilgotne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
wapienne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także