Wrotycz maruna - Tanacetum parthenium

Nr Kat. BT01077-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Wrotycz marunaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wrotycz maruna 

(Tanacetum parthenium) Wrotycz kojarzy się z dziką łąką, babcinym ogrodem, latem, i beztroską. W sumie to roślina krótkowieczna, ale ponieważ wysiewa się sama to można powiedzieć, że nie krótkowieczna ale wieczna. Kiedyś powszechna, później przeszła w zapomnienie, dziś wraca do łask i znów doceniamy jej niewątpliwy urok. Przez niektórych uważana za ekspresywną. Osobiście nie odnoszę takiego wrażenia. Owszem wysiewa się (nie rozsiewa). Młode siewki pokazują się wiosną to tu, to tam, ale nie ma ich aż tak dużo by mówić o inwazji.
Cała roślina jest gruczołowato owłosiona i silnie aromatyczna. Zapachem przypomina chryzantemy. Jej pędy są mocno zdrewniałe u nasady i rozkrzewione, zwłaszcza u góry. W porze kwitnienia, czyli przez całe lato, osiąga nawet 70 cm wysokości. Setki biało-żółtych, niewielkich kwiatów tworzą na szczytach gęste baldachogrona. Całość uzupełniają jasnozielone, mocno pierzaste, delikatny liście. Jest rośliną wybitnie światłolubną, ale nie przepada za palącym słońcem i wysokimi temperaturami.
Toleruje właściwie każdą glebę umiarkowanie wilgotną i umiarkowanie zasobną oraz przepuszczalną. Ciekawostką jest to, że można ją przesadzać nawet wtedy, gdy już kwitnie - mamy więc duże pole manewru. Po kwitnieniu pędy można wyciąć zupełnie,przyciąć częściowo lub pozostawić do wiosny. Przy łagodnej zimie pozostają zimozielone. Wiosną wystarczy przyciąć kilka centymetrów nad ziemią. Oprócz walorów ozdobnych jest także rośliną leczniczą – świeże ziele to doskonały środek na migrenowe bóle głowy.

BT01077-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
biało-żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także