Wiesiołek ozdobny (missouryjski) - Oenothera macrocarpa

0,00 zł

Nr Kat. BT01074-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria -Wiesiołek ozdobny (missouryjski)Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wiesiołek ozdobny (missouryjski)

(Oenothera macrocarpa) Osobiście nie znam wiesiołka, który mógłby pochwalić się większymi kwiatami – bez trudu osiągają 12 cm średnicy. Mają miseczkowate kształt i cytrynowo-żółtą barwę. Sama roślina nie jest duża, bo z uwagi na pokładające się pędy osiąga około 20 cm wysokości.
Gatunek ten pochodzi z ciepłych i suchych rejonów w środkowym USA. Rośnie tam na odkrytych preriach, nieużytkach, przydrożach, zwykle na wapieniach, czyli nie są to warunki sprzyjające wegetacji. Z tego powodu wiesiołek ten wytwarza mocno rozbudowany system korzeniowy złożony z silnego i długiego korzenia palowego oraz korzeni wiązkowych. Sięgając daleko w głąb ziemi zawsze znajdzie trochę wilgoci i tego co mu potrzebne. To ogromna zaleta, bo uprawiany w ogrodzie poradzi sobie w niemal każdych trudnych warunkach i jest odporny na suszę. Ale jest też niewielki minus – przesadzanie i podział są praktycznie niemożliwe lub bardzo trudne zwłaszcza, że nie przepada za takimi zabiegami. Warto więc dobrze wybrać dla niego stanowisko, koniecznie w pełnym słońcu.
Roślina kwitnie przez całe lato, więc będzie niezwykle atrakcyjną ozdobą. Kwiaty otwierają się po południu i więdną następnego dnia rano, ale natychmiast pojawiają się kolejne. Przez cały sezon ciemnozielone kępki ozdobione są licznymi kwiatami. Oprócz słońca wymaga jedynie solidnego drenażu (zimowa woda może mu solidnie zaszkodzić). Odczyn gleby od obojętnego w górę. I jeszcze jedna drobna uwaga – wiosną bardzo późno rozpoczyna wegetację, warto więc oznaczyć miejsce w którym rośnie. W optymalnych warunkach daje niewielki samosiew.

BT01074-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
ubogie
umiarkowanie wilgotne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także