Wiesiołek wonny 'Apricot Delight' - Oenothera odorata

0,00 zł

Nr Kat. BT01066-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Wiesiołek wonny 'Apricot Delight'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wiesiołek wonny 'Apricot Delight'

(Oenothera odorata) Wiesiołek wonny jako gatunek występuje naturalnie w Ameryce Południowej, a dokładniej w Chile. Warunki w jakich żyje nie należą do najłatwiejszych. Mało zasobne, suche, piaszczyste podłoże to dla niego standard. Ale to niezwykle odporna i wytrzymała roślina.
Podobnie jest z jego odmianą ‘Apricot Delight’. Początkowo, wiosną tworzy niskie kępy wąskich, długich, lancetowatych liści, niekiedy rzadko ząbkowanych na brzegach. Z kępy wyrastają sztywne, rzadko ulistnione pędy. Na ich szczytach latem rozwijają się duże, do 8-10cm średnicy kwiaty. Początkowo są kremowo-żółte, później ciemnieją do barwy żółtej a następnie robią się łososiowe. Rozwijają się wieczorem wydzielając bardzo przyjemny, cytrynowo-waniliowy zapach. Okres kwitnienia trwa niemal przez całe lato. W porze pełnej dojrzałości może osiągnąć nawet 80 cm, ale z reguły jest to znacznie mniej – około 60 cm. Jak dla mnie - jeden z najpiękniejszych wiesiołków. Moje serce skradł w całości.
Jego potrzeby są bardzo skromne. słoneczne stanowisko i raczej suche, żwirowo-piaszczyste podłoże to wszystko czego potrzebuje. Może to być także zwykła ziemia ogrodowa, ale wymieszana z dużą ilością kamienia lub żwiru. Dobrze przepuszczalna, mocno zdrenowana gleba to podstawa przy uprawie tego wiesiołka. Jego kłącza są bardzo wrażliwe na nadmiar wilgoci, szczególnie zimą. W dobrych warunkach zimuje bez problemu. Choć jest rośliną kłączowa nie jest ekspansywny i nie rozłazi się po rabacie.

BT01066-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także