Wielosił skąpokwiatowy - Polemonium pauciflorum

0,00 zł

Nr Kat. BT01062-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Wielosił skąpokwiatowyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wielosił skąpokwiatowy

(Polemonium pauciflorum) Przydomek skąpokwiatowy nie pasuje zupełnie w przypadku tego wielosiła. Z pewnością nie skąpi kwiatów w porze kwitnienia. Dodatkowo są one żółto-pomarańczowe, a to nie jest typowy kolor dla tego gatunku. Naturalnie występuje w południowych rejonach Stanów Zjednoczonych, gdzie rośnie w górskich lasach, na skalistych zboczach, łąkach i przydrożach.
W ogólnym oglądzie to koronkowa i delikatna roślina o mocno pierzastych liściach. Pędy o czerwono podbarwione są sztywne, rozgałęzione od podstawy. Zaczyna kwitnąć na początku lata. Długie, trąbkowate kwiaty o zmiennej barwie zebrane są w pęczki na szczytach pędów. Kwitnie dość długo i bardzo obficie wabiąc setki zapylaczy.
Lubi słoneczne stanowiska z dobrze zdrenowanym, stale lekko wilgotnym podłożem, dość zasobnym w porze wegetacji. Radzi sobie nawet na suchym podłożu w półcieniu, ale tu kwiatów jest zdecydowanie mniej. Po kwitnieniu pędy należy przyciąć. Kępa zagęści się i w kolejnym sezonie wyda więcej pędów kwiatostanowych. Warto zostawić 1-2 pędy na nasiona, bo wielosiły to niezbyt długowieczne rośliny, a nasiona rzadkich gatunków są trudno dostępne. Dobrze mieć własny zapach na wszelki wypadek. W dobrze zdrenowanym, przepuszczalnym podłożu zimuje bez problemu.

BT01062-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
do 40cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także