Wiązówka czerwona 'Venusta' - Filipendula rubra

18,00 zł

Nr Kat. BT01056-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Wiązówka czerwona 'Venusta'Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wiązówka czerwona 'Venusta'

(Filipendula rubra) Wiązówka czerwona to roślina świetlistych lasów i zarośli, czyli do półcienia. Ale dla obfitego kwitnienia potrzebuje światła. Najlepsze będzie więc stanowisko świetliste a nawet częściowo słoneczne. Oczywiście żadno z nich nie jest problemem. Jest nim stale, mocno wilgotne a nawet podmokłe podłoże. Jeśli zapewnimy jej dostateczną ilość wody to stanowisko nie będzie miało znaczenia. W słońcu będzie zdecydowanie niższa i bardziej zwarta.
Jest byliną kłączową. Jednak oprócz długich, grubych kłączy wytwarza także dość solidny korzeń główny. Na dobrym stanowisku rozrasta się dość szybko, niekoniecznie w sposób uporządkowany, ale też nieagresywnie. Właściciele mniejszych ogrodów, jeśli w ogóle, powinni uprawiać ją w zadoładowanych pojemnikach. To pozwoli utrzymać roślinę w miejscu.
Osiąga dość pokaźne rozmiary. W porze kwitnienia to około 150 - 180 cm wysokości. Kwitnie zjawiskowo – piękne, karminowoczerwone, puszyste, szerokie wiechy rozwijają się już w czerwcu przyciągając głównie motyle. Całość uzupełniają bardzo duże (do 60 cm długości) pierzaste liście z charakterystycznym dłoniastym liściem wierzchołkowym o 7-9 klapach. Liście są grubo ząbkowane na brzegach, ciemnozielone, na spodzie owłosione wzdłuż nerwów.
Oprócz dużej dawki wilgoci potrzebuje gleby świeżej, próchniczej no i oczywiście żyznej. Żeby jednak nie było aż tak pięknie ma jeden minus. Po kwitnieniu jej liście zasychają. Warto więc posadzić ją w otoczeniu roślin o ozdobnych liściach, które zamaskują ten mankament. ‘Venusta’ otrzymała wyróżnienie AGM Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (RHS). To niezwykle atrakcyjna bylina do sadzenia zarówno na rabatach jak i w pobliżu zbiorników wodnych. Całkowicie mrozoodporna.

BT01056-P11

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
120-150cm
150-200cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także