Wiązówka bulwkowa 'Plena' - Filipendula vulgaris

0,00 zł

Nr Kat. BT01055-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Wiązówka bulwkowa 'Plena'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wiązówka bulwkowa 'Plena'

(Filipendula vulgaris Moench) Wiązówki to niezwykłej urody rośliny wymagające przede wszystkim wilgotnych a nawet podmokłych stanowisk. A nie każdy ma w swoim ogrodzie oczko czy też inny zbiornik wodny. I tu z pomocą przychodzi wiązówka bulwkowa.
To jedyny gatunek wiązówki, który rośnie na suchym podłożu, z dala od wody. A to nie jedyna jej zaleta. Bo oprócz niewielkich wymagań jest delikatna, bardzo atrakcyjna w porze kwitnienia, dodatkowo lecznicza a nawet jadalna. Przy podłożu tworzy niewysokie kępy paprotkowatych liści. Od lipca na sztywnych, nagich, rozgałęzionych pędach rozwijają się koronkowe, puszyste wiechy białych, pełnych kwiatów, masowo oblatywanych przez owady. W porze kwitnienia osiąga około 60 cm wysokości a sama liściasta kępa to około 30 cm. Rozrasta się dość sprawnie utrzymując zwarty pokrój. Kocha słońce i tylko to pokazuje swoje prawdziwe piękno.
Od gleby wymaga jedynie przepuszczalności i obecności wapnia. Jest byliną kłączową a kłącza są jadalne - ugotowane jak ziemniaki.
Jeśli chodzi o właściwości lecznicze to są one związane z układem trawiennym i kostno-stawowy. Odwar wodny z korzeni stosowany jest w dolegliwościach wątroby, nerek i przewodów moczowych, w biegunkach, nieżytach przewodu pokarmowego, chorobach reumatycznych. Wyciąg alkoholowy z korzeni ma podobne zastosowanie jak odwar wodny. Okłady-kataplazmy papki z korzeni - w chorobach reumatyczno-artretycznych i nerwobólach a kąpiele z dodatkiem odwaru z korzeni działają rozgrzewająco, pobudzają krążenie krwi i łagodzą bóle gośćcowe, pozostawiają aromatyczny zapach.imuje bardzo dobrze.

BT01055-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także