Wiązówka błotna 'Variegata' - Filipendula ulmaria

0,00 zł

Nr Kat. BT01053-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Wiązówka błotna 'Variegata'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wiązówka błotna 'Variegata'

(Filipendula ulmaria) Stosunkowo rzadko uprawiana roślina a szkoda, bo jest bardzo widowiskowa i atrakcyjna.
Jej pierzaste, klapowane liście są wyraźnie żyłkowane z kremowo-żółtymi plamami na intensywnie zielonym tle. Latem na szczytach wysokich pędów rozkwitają puszyste baldachy jasnokremowych, niemal białych miododajnych i przyjemnie pachnących kwiatów. Ponieważ jej naturalne siedliska to miejsca podmokłe, bagniste to w ogrodzie najlepszym dla niej miejscem będzie brzeg oczka lub innej wody, w miejscu słonecznym. Jeśli nie mamy takiego miejsca pozostaje wilgotny półcień lub nawet miejsca niezbyt wilgotne, ale w takich warunkach z pewnością straci na urodzie. Jest byliną kłączową. Kłącze jest grube, zbite i nie ma w zwyczaju rozłazić się bezwładnie. Roślina ma ładny, zwarty pokrój. Oprócz wilgoci lubi gleby żyzne i próchnicze. Przed zimą pędy należy usunąć i to właściwie jedyny zabieg jakiego potrzebuje. Rozrasta się niezbyt szybko, więc na jednym stanowisku może spędzić kilka lat.
Czysty gatunek to dość pospolita roślina. Występuje w wielu miejscach Europy i Azji, także w Polsce. ‘Variegata’ to odmiana ogrodowa. Zimuje niezawodnie.

BT01053-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
80-120cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
kremowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także