Werbena patagońska - Verbena bonariensis

0,00 zł

Nr Kat. BT01049-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Werbena patagońskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Werbena patagońska

(Verbena bonariensis) 

Jedna z niewielu roślin, która pasuje praktycznie wszędzie i wszędzie wygląda pięknie. I w ogrodach naturalistycznych i orientalnych, skalnych i różanych. Choć jest wysoka dobrze wygląda zarówno wewnątrz jak i na brzegu rabaty. Tworzy bardzo atrakcyjne kompozycja z trawami i roślinami o ozdobnych liściach. Jej piękne i subtelne kwiatostany, złożone z drobniutkich, fioletowych kwiatuszków osadzone są na szczytach nagich, sztywnych i mocno rozgałęzionych pędów. Tworzy koronkowe, barwne plamy wprowadzając tajemniczość, spokój i harmonię. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa m.in. Argentyna, Chile, Brazylia. Do niedawna uprawiana była jako roślina jednoroczna, ale obecnie, gdy nasze zimy stały się łagodniejsze zimuje w gruncie a dodatkowo daje liczny samosiew. 

A przy tym wszystkim jest mało wymagająca i nie wymaga żadnej opieki. Wystarczy posadzić raz a potem sama zadba o swój rozwój. Właściwie jedyne czego potrzebuje to duża dawka słońca. Urośnie praktycznie w każdej przepuszczalnej glebie o odczynie od obojętnego w górę. Oczywiście na tej żyźniejszej można spodziewać się lepszego efektu, ale świetnie radzi sobie nawet na nieużytkach i rumowiskach. Kwitnie bardzo obficie i długo, bo od lipca aż do pierwszych silniejszych przymrozków. Zdobi ogród latem i jesienią, a kwiaty są bogatym źródłem pokarmu dla licznych owadów, zwłaszcza motyli. 

BT01049-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Termin kwitnienia
VII-X
Mrozoodporność, strefa USDA
7
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także