Turzyca cienista 'Thinny Thin' - Carex umbrosa subsp.sabynensis

0,00 zł

Nr Kat. BT01036-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Turzyca cienista 'Thinny Thin'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Turzyca cienista 'Thinny Thin'

(Carex umbrosa subsp.sabynensis) 

Trawy stanowią cenne urozmaicenie bylinowych rabat, doskonale komponują się z innymi roślinami w ogrodzie. Tworzą atmosferę swobody i lekkości, wypełniają letnią i jesienną paletę barw. W większości nie są wymagające a pielęgnacja ogranicza się często do wiosennego usunięcia zeschniętych liści. Przekwitnięte kwiatostany są piękną ozdobą zimowego krajobrazu, skrząc się i mieniąc w zimowych promieniach słońca. Często stają się schronieniem dla wielu pożytecznych owadów i są źródłem pokarmu dla ptaków. Różnorodność gatunków i odmian, pokroju i barw sprawia, że mogą gościć w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.

Turzyce to obok miskantów najczęściej spotykany rodzaj ozdobnych traw uprawianych w ogrodach. Większość gatunków to rośliny kłączowe ale także kępkowe. Są wszechstronne, mocno zróżnicowane pod względem ogólnego wyglądu jak i wymagań uprawowych. Ogólnie są łatwe w uprawie, szybko aklimatyzują się w nowym otoczeniu, są zdrowe i odporne. Dzięki temu stały się cennymi roślinami ogrodowymi. Długowieczne i żywotne, na miejsca słoneczne i cieniste, suche i mokre, małe i duże. Każdy znajdzie tu coś w sam raz do swojego ogrodu.

Turzyca cienista to niezwykle wdzięczna zimozielona trawa, tworząca gęste kępy cieniutki, długich liści. U odmiany ‘Thinny Thin’ zielonych z białymi marginesami na brzegach. Osiąga około 25 cm wysokości. Lubi miejsca chłodne, półcieniste i cieniste z wilgotną, żyzną i bezwapienną glebą. Rozrasta się w umiarkowanym tempie. Jej delikatna forma sprawia, że pięknie komponuje się zarówno na rabatach jak i element kompozycji w donicach. Nie wymaga praktycznie żadnej opieki. Wiosną wystarczy “uczesać” kępę usuwając w ten sposób suche liście. Zwiewna i koronkowa, na jednym stanowisku może rosnąć przez wiele lat. Zimuje doskonale.

BT01036-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
cieniste
półcieniste
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
IV-v
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także