Turzyca rzędowa 'Variegata' - Carex siderosticha

0,00 zł

Nr Kat. BT01035-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Turzyca rzędowa 'Variegata'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Turzyca rzędowa 'Variegata'

(Carex siderosticha) 

Trawy stanowią cenne urozmaicenie bylinowych rabat, doskonale komponują się z innymi roślinami w ogrodzie. Tworzą atmosferę swobody i lekkości, wypełniają letnią i jesienną paletę barw. W większości nie są wymagające a pielęgnacja ogranicza się często do wiosennego usunięcia zeschniętych liści. Przekwitnięte kwiatostany są piękną ozdobą zimowego krajobrazu, skrząc się i mieniąc w zimowych promieniach słońca. Często stają się schronieniem dla wielu pożytecznych owadów i są źródłem pokarmu dla ptaków. Różnorodność gatunków i odmian, pokroju i barw sprawia, że mogą gościć w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.

Turzyce to obok miskantów najczęściej spotykany rodzaj ozdobnych traw uprawianych w ogrodach. Większość gatunków to rośliny kłączowe ale także kępkowe. Są wszechstronne, mocno zróżnicowane pod względem ogólnego wyglądu jak i wymagań uprawowych. Ogólnie są łatwe w uprawie, szybko aklimatyzują się w nowym otoczeniu, są zdrowe i odporne. Dzięki temu stały się cennymi roślinami ogrodowymi. Długowieczne i żywotne, na miejsca słoneczne i cieniste, suche i mokre, małe i duże. Każdy znajdzie tu coś w sam raz do swojego ogrodu.

Turzyca rzędowa to kłączowa trawa pochodząca m.in. z Chin, Korei i Japonii, gdzie zasiedla górskie lasy. Czysty gatunek nie jest raczej uprawiany. To co spotykamy w ogrodach to jej odmiany. ‘Variegata’ to jedna z najcenniejszych i najbardziej ozdobnych turzyc, tworząca niskie maty dość szerokich ale krótkich liści (do 15 cm długości) o ciemnozielonej barwie, białych brzegach i białych przebarwieniach na całej szerokości liścia. Rozrasta się przez długie, podziemne, pełzające kłącza co oznacza, że nie da się jej utrzymać w jednym, określonym miejscu. Za to doskonale sprawdza się w roli okrywowej w miejscach półcienistych i cienistych, na brzegach zbiorników wodnych lub jako roślina obwódkowa. Lubi stale, lekko wilgotne gleby o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Kwitnie latem ale kwiatostany nie są szczególnie ozdobne. Zimuje doskonale.

BT01035-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
cieniste
półcieniste
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także