Turzyca oszimska 'Evergold' - Carex oshimensis

0,00 zł

Nr Kat. BT01033-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Turzyca oszimska 'Evergold'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Turzyca oszimska 'Evergold'

(Carex oshimensis) 

Trawy stanowią cenne urozmaicenie bylinowych rabat, doskonale komponują się z innymi roślinami w ogrodzie. Tworzą atmosferę swobody i lekkości, wypełniają letnią i jesienną paletę barw. W większości nie są wymagające a pielęgnacja ogranicza się często do wiosennego usunięcia zeschniętych liści. Przekwitnięte kwiatostany są piękną ozdobą zimowego krajobrazu, skrząc się i mieniąc w zimowych promieniach słońca. Często stają się schronieniem dla wielu pożytecznych owadów i są źródłem pokarmu dla ptaków. Różnorodność gatunków i odmian, pokroju i barw sprawia, że mogą gościć w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.

Turzyce to obok miskantów najczęściej spotykany rodzaj ozdobnych traw uprawianych w ogrodach. Większość gatunków to rośliny kłączowe ale także kępkowe. Są wszechstronne, mocno zróżnicowane pod względem ogólnego wyglądu jak i wymagań uprawowych. Ogólnie są łatwe w uprawie, szybko aklimatyzują się w nowym otoczeniu, są zdrowe i odporne. Dzięki temu stały się cennymi roślinami ogrodowymi. Długowieczne i żywotne, na miejsca słoneczne i cieniste, suche i mokre, małe i duże. Każdy znajdzie tu coś w sam raz do swojego ogrodu.

Turzyca oszimska pochodzi z Japonii, gdzie zasiedla suche lasy i skaliste zbocze. To trawa kłączowa, tworząca gęste zwarte kępy. Nie ma tendencji do rozłożenia się i wędrowania. Cały czas utrzymuje zgrabną formę. Jej odmiana ‘Evergold’ ma charakterystyczne zielono-żółte, paskowane liście, o długości do 20 cm, przegięte łukowato na zewnątrz kępy. Jest bardzo elegancka i niezwykle ozdobna. Kwiatostany rozwijają się w czerwcu, ale nie są specjalnie ozdobne. Bardzo tolerancyjna i odporna na słabe warunki. Ceni sobie słoneczne, ale niezbyt gorące stanowiskach, może to być także lekki półcień. Podłoże lekko kwaśne, umiarkowanie wilgotne. Rozrasta się w powolnym tempie osiągając około 30 cm wysokości i do 40 cm średnicy. Zimuje raczej dobrze, choć zdarza się, że potrafi wymarznąć. Mnie się to nie zdarzyło nigdy. Na zdjęciach trzyletnia kępa zimową porą – luty 2020.

BT01033-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także