Turzyca muskegońska 'Silberstreif' - Carex muskingumensis

0,00 zł

Nr Kat. BT01032-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Turzyca muskegońska 'Silberstreif'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Turzyca muskegońska 'Silberstreif'

(Carex muskingumensis) 

Trawy stanowią cenne urozmaicenie bylinowych rabat, doskonale komponują się z innymi roślinami w ogrodzie. Tworzą atmosferę swobody i lekkości, wypełniają letnią i jesienną paletę barw. W większości nie są wymagające a pielęgnacja ogranicza się często do wiosennego usunięcia zeschniętych liści. Przekwitnięte kwiatostany są piękną ozdobą zimowego krajobrazu, skrząc się i mieniąc w zimowych promieniach słońca. Często stają się schronieniem dla wielu pożytecznych owadów i są źródłem pokarmu dla ptaków. Różnorodność gatunków i odmian, pokroju i barw sprawia, że mogą gościć w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.

Turzyce to obok miskantów najczęściej spotykany rodzaj ozdobnych traw uprawianych w ogrodach. Większość gatunków to rośliny kłączowe ale także kępkowe. Są wszechstronne, mocno zróżnicowane pod względem ogólnego wyglądu jak i wymagań uprawowych. Ogólnie są łatwe w uprawie, szybko aklimatyzują się w nowym otoczeniu, są zdrowe i odporne. Dzięki temu stały się cennymi roślinami ogrodowymi. Długowieczne i żywotne, na miejsca słoneczne i cieniste, suche i mokre, małe i duże. Każdy znajdzie tu coś w sam raz do swojego ogrodu.

Turzyca muskegońska częściej określana jest jako turzyca palmowa lub palmowata. Określenie to związane jest z wyglądem źdźbła, któro przypomina małą palemkę. Gatunek ten pochodzi z Ameryki Północnej (Kraina Wielkich Jezior), gdzie zasiedla nizinne, świetliste lasy i wilgotne łąki. To trawa o krótkich, grubych rozłogach tworzących gęste, zbite kępy. To ogromna jej zaleta, bo pokrywa podłoże gęstym “kobiercem”, z którym chwasty nie mają żadnych szans. Jej sztywne, wyprostowane pędy pokryte są na całej długości wąskimi, przewieszającymi się liśćmi. U odmiany ‘Silberstreif’ liście są zielone z szerokim, białym paskiem biegnącym przez środek liścia. To kultywar, więc trwała odmiana. Osiąga około 70cm wysokości a pojawiające się latem kwiatostany nie mają wartości zdobniczej. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, na glebach wilgotnych a nawet czasowo zalewanych. Na odpowiednim stanowisku rozrasta się sprawnie, ale nie jest w żaden sposób ekspansywna. Doskonale nadaje się do umacniania brzegów oczek wodnych czy strumieni. Zimuje doskonale. Liście należy ścinać dopiero wiosną.

BT01032-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
zadarniający
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P11