Turzyca japońska 'Ice Dance' - Carex morrowii

0,00 zł

Nr Kat. BT01031-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Turzyca japońska 'Ice Dance'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Turzyca japońska 'Ice Dance'

(Carex morrowii) 

Trawy stanowią cenne urozmaicenie bylinowych rabat, doskonale komponują się z innymi roślinami w ogrodzie. Tworzą atmosferę swobody i lekkości, wypełniają letnią i jesienną paletę barw. W większości nie są wymagające a pielęgnacja ogranicza się często do wiosennego usunięcia zeschniętych liści. Przekwitnięte kwiatostany są piękną ozdobą zimowego krajobrazu, skrząc się i mieniąc w zimowych promieniach słońca. Często stają się schronieniem dla wielu pożytecznych owadów i są źródłem pokarmu dla ptaków. Różnorodność gatunków i odmian, pokroju i barw sprawia, że mogą gościć w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.

Turzyce to obok miskantów najczęściej spotykany rodzaj ozdobnych traw uprawianych w ogrodach. Większość gatunków to rośliny kłączowe ale także kępkowe. Są wszechstronne, mocno zróżnicowane pod względem ogólnego wyglądu jak i wymagań uprawowych. Ogólnie są łatwe w uprawie, szybko aklimatyzują się w nowym otoczeniu, są zdrowe i odporne. Dzięki temu stały się cennymi roślinami ogrodowymi. Długowieczne i żywotne, na miejsca słoneczne i cieniste, suche i mokre, małe i duże. Każdy znajdzie tu coś w sam raz do swojego ogrodu.

Turzyca japońska znana także jako turzyca morrowa, jako gatunek, pochodzi z Japonii, gdzie zasiedla głównie lasy w niskich górach. To niezwykle cenny, długowieczny gatunek. Jej odmiany charakteryzują się trwałością i nie wykazują tendencji do rewersji. Dlatego są bardzo chętnie uprawiane w ogrodach.
Odmiana ‘Ice Dance’ jest trawą kłączową, ale nie jest absolutnie inwazyjna. Zachowuje ładną, zwartą formę. Kępy są gęste, zimozielone o lekko fontannowym pokroju. Niska - osiąga około 30 cm wysokości. Liście dość szerokie, ciemnozielone z białymi wąskimi paskami na krawędziach. Kwiatostany (nieciekawe) pojawiają się latem. Niezwykle odporna na niekorzystne warunki i suszę, choć preferuje gleby wilgotne, żyzne o odczynie kwaśnym, na miejscach półcienistch i świetlistych. Początkowo rozrasta się powoli, później przyrost jest dość znaczny i coraz szerszy. Ale to trawa kłączowa, więc trzeba o tym pamiętać. Ceniona za żelazny charakter. Zimuje niezawodnie.

BT01031-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
półcieniste
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także