Turówka wonna, Żubrówka - Hierochloe odorata

0,00 zł

Nr Kat. BT01027-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Turówka wonna, ŻubrówkaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Turówka wonna, Żubrówka

(Hierochloe odorata) 

Turówka wonna, trawa żubrowa, żubrówka – to różne nazwy dla tej samej rośliny. Najbardziej znana jest ta ostatnia. Ze względu na specyficzny zapach używana jest do aromatyzowania alkoholi, ale nie tylko. Słodkawy zapach zawdzięcza zawartości kumaryny, która ma także właściwości lecznicze. Można powiedzieć, że to “potężna trawa” nie tyle z powodu rozmiarów co z powodu korzeni, a raczej podziemnych rozłogów.
Tworzy obszerne, mocno zbite kępy, długich, sztywnych, szerokich, ostrych, ciemnozielonych liści. Rozrasta się dość szybko i może być trudna do opanowania szczególnie, gdy otrzyma dobre stanowisko. Mam tu na myśli żyzną i wilgotną glebę. Dlatego zaleca się uprawę żubrówki w dużych, zadołowanych pojemnikach. Najlepiej sprawdzi się metalowa beczka, bo plastikową donicę rozsadzi bez problemu. Dorosłe okazy tworzą piękne fontannowe kępy do 60 cm wysokości. Kwitnie wiosną, odwrotnie niż większość traw. Jej kwiatostany to białe wiechy do 1 m wysokości.
Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale zniesie też lekki półcień. optymalna gleba to ta żyzna i stale wilgotna. w miejscu suchym liście brzydko obsychają i zamiast zdobić - szpecą. ZImuje doskonale. Naturalnie występuje zarówno w Europie jak i w Azji a także w Ameryce Północnej. W Polsce jej stanowiska są niestety nieliczne.

A tu cytat ze strony https://rozanski.li/1494/kumaryna-w-dawnej-medycynie-i-dzis/ - dotyczący właściwości leczniczych kumaryny:

“Kumaryna podana doustnie łatwo ulega wchłonięciu z jelit do krwi i limfy. Pokarmy tłuste i alkohol przyspieszają wchłanianie kumaryny i jej dystrybucję w ustroju. Działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, rozkurczowo na mięśnie gładkie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Może być stosowana z powodzeniem w leczeniu i profilaktyce stanów skurczowych, zaparcia spastycznego, kolek i nerwic wegetatywnych z objawami skurczu. Poprawia proces zasypiania, znosi stan zdenerwowania, szczególnie w postaci roztworu alkoholowego lub olejowego. Wspomaga wydzielanie żółci, przeciwdziała refluksowi, rozkurcza bankę wątrobowo-trzustkową, znosi objawy spastyczności przy oddawaniu moczu. Wzmaga diurezę. Poprawia krążenie krwi. Hamuje rozwój wszystkich bakterii, wirusów (hamuje HIV) i grzybów. Działa zabójczo na pierwotniaki i roztocze. Zapobiega wypadaniu włosów na tle autoagresji. Dużą wrażliwość na kumarynę wykazują gryzonie, u których powoduje krwotoki wewnętrzne i śmierć, dlatego nie należy podawać ziół bogatych w kumaryny (tomka, marzanka, nostrzyk) gryzoniom, szczególnie gdy są naszymi pupilkami (np. chomiki, króliczki). Kumaryna wcierana w skórę w postaci roztworu olejowego lub alkoholowego wywołuje uczucie rozgrzania i pieczenia, ale zarazem po pewnym czasie usuwa obrzęk i stan zapalny skóry oraz przyczynia się do szybszego ustępowania przebarwień, wyprysków i ropni. Wspomaga leczenie trądziku, szczególnie w połączeniu z antybiotykiem lub tlenkiem cynku. Hamuje stany autoagresji immunologicznej, dlatego nalewka kumarynowa wspomaga leczenie łuszczycy. Nalewka kumarynowa (3-5% na spirytusie, rozpuścić kumarynę krystaliczną) wcierana w obolałe i reumatycznie zmienione okolice przynosi szybką poprawę i ulgę. Nalewka kumarynowa 1% nadaje się do przemywania twarzy przy łojotoku, zaburzeniach detoksykacji skóry, bladości i licznych ropniach. W połączeniu z tlenkiem cynku (0,5-1%) szybko zasusza cerę łojotokową i przyspiesza gojenie wyprysków i ropnych pryszczy. Nalewka kumarynowa 0,5-1% to dobry środek odwaniający, dezodorujący, antyseptyczny, szczególnie w połączeniu z kamforą lub wybranym olejkiem eterycznym, np. lawendowym, herbacianym (0,2-0,3%). Dobrym dezodorantem i antyseptykiem oraz środkiem przeciwłojotokowym i ściągającym jest także 2-3% roztwór wodny ałunu (może być siarczan glinowo-potasowy) wymieszany z nalewką kumarynową 0,3-0,5% z dodatkiem olejku eterycznego (Melaleuca, Lavandula, Salvia) 0,1-0,2%.”

BT01027-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
wilgotne
Podłoże
przepuszczalne
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
III-V
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11