Turzyca Buchanana 'Firefox' - Carex buchananii

0,00 zł

Nr Kat. BT01029-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Turzyca Buchanana 'Firefox'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Turzyca Buchanana 'Firefox'

(Carex buchanani 

Trawy stanowią cenne urozmaicenie bylinowych rabat, doskonale komponują się z innymi roślinami w ogrodzie. Tworzą atmosferę swobody i lekkości, wypełniają letnią i jesienną paletę barw. W większości nie są wymagające a pielęgnacja ogranicza się często do wiosennego usunięcia zeschniętych liści. Przekwitnięte kwiatostany są piękną ozdobą zimowego krajobrazu, skrząc się i mieniąc w zimowych promieniach słońca. Często stają się schronieniem dla wielu pożytecznych owadów i są źródłem pokarmu dla ptaków. Różnorodność gatunków i odmian, pokroju i barw sprawia, że mogą gościć w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.

Turzyce to obok miskantów najczęściej spotykany rodzaj ozdobnych traw uprawianych w ogrodach. Większość gatunków to rośliny kłączowe ale także kępkowe. Są wszechstronne, mocno zróżnicowane pod względem ogólnego wyglądu jak i wymagań uprawowych. Ogólnie są łatwe w uprawie, szybko aklimatyzują się w nowym otoczeniu, są zdrowe i odporne. Dzięki temu stały się cennymi roślinami ogrodowymi. Długowieczne i żywotne, na miejsca słoneczne i cieniste, suche i mokre, małe i duże. Każdy znajdzie tu coś w sam raz do swojego ogrodu.

Turzyca Buchanana pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie rośnie zarówno w górskich lasach jak i w nadmorskich zaroślach. Jej odmiana ‘Firefox’ to trawa gęsto kępkowa o wysokości do 60 cm. Jej liście są wąskie, sztywne i wyprostowane, w kolorze rudych brązów, miedzi i czerwieni. KOlory są niemal niezmienne przez cały sezon. Jest mało wymagająca. Może rosnąć zarówno w słońcu jak i lekkim półcieniu, ale lepsze jest to pierwsze. Potrzebuje mocno przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego w okresie wegetacji podłoża, zimą raczej suchego. Rozrasta się w sposób umiarkowany. Kwitnie latem, ale kwiatostany nie wyróżniają się niczym szczególnym i są mało widoczne. W sprzyjających warunkach daje niewielki samosiew. Zimuje dobrze, ale nie zaszkodzi jej lekkie zimowe okrycie.

BT01029-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
7
Sadzonka w doniczce
P9