Trzykrotka 'Blushing Bride’ - Tradescantia andersoniana

0,00 zł

Nr Kat. BT01026-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Trzykrotka 'Blushing Bride’Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Trzykrotka 'Blushing Bride’ - Rumieniec Panny Młodej

(Tradescantia andersoniana 

Trzykrotka to jakby “kwitnąca trawa”. Tak przynajmniej wygląda na pierwszy rzut oka. To co najczęściej spotykamy w ogrodach to Trzykrotka Andersona lub Trzykrotka wirginijska. Ta druga to czysty gatunek. Najogólniej można powiedzieć, że jest wysoka (do 60-90 cm) i kwitnie na fioletowo. Pozostałe, te kolorowe, to Trzykrotki Andersona – mieszańce trzech gatunków. Wszystkie gatunki (a jest ich około 90) pochodzą z obu Ameryk, Północnej i Południowej.
Wszystkie kochają stanowiska półcieniste lub cieniste, z wilgotną i próchnicą glebą. Są łatwe w uprawie i nie wymagają praktycznie żadnej opieki.
Ta rzadko spotykana odmiana jest naprawdę niezwykła. Przede wszystkim to niska roślina o raczej pokładających się i wzniesionych pędach. Maksymalna osiąga 30 cm wysokości. Jej grube pędy są gęsto ulistnione. Liście o sercowatym kształcie wyraźnie obejmujące pędy są pięknie wybarwione – ciemnozielone z biało różowymi plamami u nasady. I to jej największa ozdoba. Ale tak naprawdę niczego więcej nie potrzebuje. Swoim pokrojem przypomina trzykrotkę jaką znamy z uprawy domowej z tym, że jest bardziej zwarta i krępa. Żeby utrzymać tą niezwykłą kolorystykę trzeba zapewnić jej odpowiednie stanowisko – maksymalnie jasne, ale nie w słońcu. Najlepsza jest wystawa wschodnio-południowa lub południowo-zachodnia, czyli słońce poranne lub późno popołudniowe. W słońcu niestety brzegi liści obsychają. Podłoże umiarkowanie zasobne i umiarkowanie wilgotne. To wszystko.
Może być uprawiana zarówno w ogrodzie jak i w donicy w formie zwieszającej. Ale zdecydowanie korzystniej jest, gdy nie pozwolimy aby pędy rosły na długość. Gęsta, zwarta kępa wygląda zdecydowanie korzystniej. Wystarczy co jakiś czas uszczykiwać wierzchołki lub odcinać kawałki pędów (2-3 węzły), z których szybko można przygotować kolejne sadzonki. Wystarczy wsadzić w ziemię. W ogrodzie zimuje bez problemu. Te rosnące w donicach trzeba zabezpieczyć albo przenieść do jasnego pomieszczenia. Niestety rosnąc w pomieszczeniu (nawet na południowym parapecie) traci te piękne barwy. Po wyniesieniu na dwór kolory powracają. Naturalne światło jest jej niezbędne.

BT01026-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
płożący
wzniesiony
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
wilgotne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także