Trzykrotka wirginijska - Tradescantia virginiana

0,00 zł

Nr Kat. BT01024-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Trzykrotka wirginijskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Trzykrotka Andersona 'Bilberry Ice'

(Tradescantia x andersoniana 

Trzykrotka to jakby “kwitnąca trawa”. Tak przynajmniej wygląda na pierwszy rzut oka. To co najczęściej spotykamy w ogrodach to Trzykrotka Andersona lub Trzykrotka wirginijska. Ta druga to czysty gatunek. Wszystkie gatunki (a jest ich około 90) pochodzą z obu Ameryk, Północnej i Południowej. Wszystkie kochają stanowiska półcieniste lub cieniste, z wilgotną i próchnicą glebą. Są łatwe w uprawie i nie wymagają praktycznie żadnej opieki.
Trzykrotka wirginijska tworzy gęste kępy wyprostowanych pędów z długimi, obejmującymi pęd liśćmi o ciemnozielonej barwie. Liście są wąskolancetowate, niekiedy przewieszające się. Kępy są nie tylko gęste ale także dość wysokie. W zależności od warunków osiąga 50-60 cm. Zaczyna kwitnąć w maju lub w czerwcu. Trzypłatkowe dość duże fioletowe lub niebiesko-fioletowe kwiaty zebrane są wiechy, mają długie wystające pręciki i zazwyczaj żółte pilniki.
Kwitnie bardzo obficie - jedne kwiaty przekwitają inne rozkwitają i tak przez całe lato. Ma to swoje plusy (jakie - wiadomo), ale też i minusy. Daje spory samosiew, niekoniecznie tam, gdzie powinna. Przez to może być trochę inwazyjna, a nie sposób usuwać przekwitnięte kwiaty na bieżąco. Dobrze, że siewki są dość charakterystyczne, na początku mają dwa długie trawiaste, dość szerokie liście. Najlepiej od razu je usuwać, bo potem może być to trudne. Wytwarzają bowiem kłącza a każdy pozostawiony w ziemi kawałek to potencjalnie nowa roślina. Tak więc to piękna i “żelazna” roślina, ale jeśli ktoś lubi uporządkowany ogród to nie powinien sięgać po trzykrotki. Poza tym po kwitnieniu lubi zanikać. Po krótkim odpoczynku odbija. Rozrasta się dość szybko. Podsumowując – jedni je kochają, inni nieszczególnie. Ale to już indywidualna sprawa.

BT01024-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
cieniste
półcieniste
wilgotne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także